Fıkıh sosyolojisi açısından musâfaha ve muânaka
Musafaha and muanaka in terms of fiqh sociology
  1. Tez No: 862612
  2. Yazar: KÜBRANUR CÜNİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sözsüz iletişimde önemli bir yere sahip olan musâfaha karşılıklı tokalaşma olarak bilinirken, muânaka ise kişiler arasında kucaklaşma ve boynuna sarılma olarak ifade edilmektedir. Fıkıh sosyolojisi açısından musâfaha ve muânakanın incelendiği bu çalışma, çeşitli başlıklar halinde ele alınmıştır. Öncelikli olarak musâfaha ve muânaka kavramlarıyla ilintili olan kavramlar açıklanarak hangi durum ve zamanlarda yapıldığı ifade edilmiştir. Özellikle ilişkili olduğu selâmlaşma, sıla-i rahim ve seferîlik gibi kavramlar üzerinde durularak konunun genel çerçevesi çizilmiştir. Diğer bir başlıkta fıkhî açıdan musâfaha ve muânaka kavramı mahremiyet sınırları içerisinde ifade edilmiştir. Son olarak musâfaha ve muânakanın toplumsal hayata yansımaları, kişiye sağladığı faydaları ve zararları değerlendirmeye çalışıldı. Toplumsal hayatta kendine önemli bir yer edinen tokalaşma ve kucaklaşma halinin kültürümüzdeki yerine değinerek örneklemeler yapılmıştır. Çalışmamızda musâfaha ve muânaka kavramı geniş bir perspektiften incelenerek ve bölümlere ayrılarak anlaşılabilirliğin artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In non-verbal communication, musafaha is known as the act of shaking hands, while muanaka is defined as the act of embracing and hugging someone's neck between individuals. This study, which examines musafaha and muanaka from the perspective of the sociology of fiqh, has been addressed under various headings. Firstly, concepts related to musafaha and muanaka have been explained, and the situations and times in which these concepts are applied have been expressed. The general framework of the subject was outlined, particularly by emphasizing concepts such as greeting, maintaining family ties, and traveling, to which it is related. Secondly, from a fiqh perspective, the concepts of musafaha and muanaka have been expressed within the boundaries of privacy. Finally, the study attempted to evaluate the reflections of musafaha and muanaka on social life, as well as their benefits and harms to individuals. Explanations were made by touching on the importance of handshake and hugging in our culture, which have an important place in social life. In this study, the aim is to enhance understandability by examining the concepts of musafaha and muanaka from a broad perspective and dividing them into sections.