Marka aşkını etkileyen faktörler ile marka aşkının marka değeri üzerindeki etkisi: Bir havayolu şirketi müşterileri üzerine araştırma
The factors affecting brand love and the impact of brand love on brand equity: Research on customers of an airline company
  1. Tez No: 562967
  2. Yazar: TUĞBA GÜLLER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ŞİMAL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, bir havayolu şirketi müşterilerinin havayolu şirketi tarafından kendilerine sunulan hizmetler nedeniyle duydukları marka aşkını etkileyen faktörler belirlenerek, söz konusu faktörlerin marka aşkı ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca marka aşkı ile marka bağlılığı arasındaki ilişki analiz edilmiş ve marka bağlılığı ile marka değeri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı; marka aşkını etkileyen faktörleri belirlemek ve marka aşkının, marka bağlılığı ile marka değeri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmamızda marka aşkının; marka güveni ve marka imajından etkilenip etkilenmediği test edilmiştir. Ayrıca marka aşkının, marka değeri üzerindeki etkisi ortaya konularak, havayolu şirketlerinin bulundukları sektörde rakiplerine göre fark yaratarak sürdürülebilir bir rekabet üstünlüğü elde etmeleri için somut veriler sunulmaktadır. Literatür taraması yapıldıktan sonra, İstanbul'da araştırmaya konu olan havayolu şirketi müşterileri ile yüz yüze görüşülerek anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen demografik veriler frekans tablosu ile belirtilmiştir. Çalışmada, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri için açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Araştırma modelinde yer alan değişkenler ise; regresyon ve korelasyon analizleri ile test edilerek, aralarındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, araştırma modeline bağlı olarak geliştirilen hipotezler t-testleri ile sınanmıştır. Havayolu müşterileri için; marka imajı ve marka güveninin marka aşkını pozitif yönde etkilediği aynı zamanda marka aşkının marka bağlılığını, marka bağlılığının ise, marka değerini pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis identifies the factors affecting brand love emerged due to the services provided by an airline company for its customers and evaluates the relationship between those factors and brand love. In addition, the research analyses the relationship between brand love and brand loyalty and examines the relationship between brand love and brand loyalty. This study aims to identify the factors affecting brand love and discover the impact of brand love on brand loyalty and brand equity. Additionally, the study aims to test the impact of brand trust and brand image on brand love. Also through revealing the impact of brand love on brand equity, this research presents concrete data for airline companies operating in the aviation sector to stand out among their rivals and gain a sustainable competitive advantage. Following the literature review, face- to- face questionnaires were conducted with customers of an airline company based in İstanbul. Demographic data obtained in the research is presented in frequency tables. Explanatory factor analysis was conducted to evaluate the reliability and validity. Variables included in the research model were tested through using regression and correlation analysis and the relationship among the variables were examined. In addition to this, hypotheses developed based on the research model were tested using t-test. From the results of this study, it is concluded that for airline customers, brand image and brand trust affect brand love positively. Furthermore, brand love has a positive impact on brand loyalty and the latter variable affects brand equity positively.