Çağatay Hanlığı'nda gelenek ve değişim: Tarmaşirin Han dönemi
Tradition and change i̇n chaghataid khanate: The period of Tarmaşirin Han
  1. Tez No: 562966
  2. Yazar: FATİH ORTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Altın Orda ve İlhanlı İslamlaşmalarına göre biraz daha geç gerçekleşen Çağatay İslamlaşması Tarmaşirin Han ile başlamaktadır. Tarmaşirin Han döneminde başlayan İslamlaşma onun ölümünden sonra da devam etmiştir. Bu tezde Tarmaşirin Han'ın İran'daki Moğollarla yani İlhanlı Devleti ve Hindistan'daki Delhi Türk Sultanlığı ile münasebetleri, ticaret ve şehirleşme politikaları incelenmiştir. Fakat esas odak noktası, Tarmaşirin Han'ın İslamiyet'i benimsemesi ile başlayan İslamlaşma sürecinin temel dinamiklerinin neler olduğu ve Hanlık'taki sosyo-politik ilişkilere nasıl tesir ettiğidir. Diğer taraftan Tarmaşirin Han'dan sonra İslamlaşma sürecinin Çağatay Ulusundaki durumu da tezde incelenen bir konudur.
Özet (Çeviri)
The Chagatai Islamization, which came true a little later than the Golden Horde and Ilkhanid Islamizations, started with Tarmaşirin Khan. Islamization, which started during the reign of Tarmaşirin Khan, continued after his death. In this thesis, the relations of Tarmaşirin Khan with the Iranian Mongols -the İlhanate State-, and the Turkish Sultanate of Delhi in India, trade and urbanization policies are examined. But the focus of the study is on what the main dynamics of the Islamization process started with Tarmaşirin Khan's adoption of Islam and how it influenced socio-political relations in Khanate. On the other hand, the situation of the Islamization process in the Chagatai Nation after Tarmaşirin Khan is another subject that is examined in the thesis.