Isı transferi problemlerinin bilgisayar destekli çözümü
  1. Tez No: 56297
  2. Yazar: MUSTAFA ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. OSMAN ISIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir ve iki boyutlu ısı transferi problemlerinin hem teorik çözümü hem de ANSYS paket programı kullanılarak çözümü ve bu çözümlerin karşılaştırılması ele alınmıştır. Bir ısı transferi probleminin Ansys paket programında çözümü yapılırken ilk önce problemin tipine göre eleman tipleri literatürden bakılarak belirlenir. Ansys paket programında her eleman tipinin bir kod numarası vardır. Bu tezdeki problemlerde eleman tipi olarak Link32 (Kondüksiyon çubuk eleman), Link34 (Konveksiyon çubuk eleman) ve Plane55 (Dikdörtgensel eleman) kullanılmıştır. Daha sonra aralıkları eşit veya eşit olmayan düğüm noktalan oluşturulmuş, sonra bu düğüm noktalan birleştirilerek çözümü yapılacak olan problemin sonlu eleman modeli oluşturulmuştur. Yoğunluk, özgül ısı, kondüksiyon ve konveksiyon ısı transfer katsayılan gibi sabit malzeme özellikleri girilerek problemlerin Ansys veri listeleri oluşturulmuştur. ANSYS paket programında veri listesi oluşturularak çözümü yapılan ısı transferi problemlerinin sonuçlan teorik çözümlerle karşılaştınlmış, sonuçlar tablo ve grafik halinde göstrerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this project teoretical solutions and finite element solutions using Ansys packet program, of one and two dimensions problems of heat transfer are presented. The solutions are also compared. A problem of heat transferring while to solved in Ansys packet programming in first of all type of elements determined which type of problems with controlling. Every type of elements have code number in Ansys packet programming. Element type of Link32 (Convection bar element), Link34(Conduction bar element) and Plane55(Rectangular element) was used in this thesis problems. After that, a distance of nodes which is equal or unequal were produced, and thise nodes have connected with finite element model of the problem which it will be solved. Fixed material spesifications density, specific heat, conduction and convection coefficients of heat transfer such as are stated in Ansys data list. Results of these problems are compared with teoretical results and conclusions are shown using tables and graphics.