Değerler eğitimine karşılaştırmalı bakış (Almanya, İsveç, Güney Kore, Malezya, Suudi Arabistan ve Türkiye örneklemi)
Comparative overview of values ​​education (Germany, Sweden, South Korea, Malaysia, Saudi Arabia and Turkey sample)
  1. Tez No: 562981
  2. Yazar: KENAN ÇARBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜNCAY DİLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Değer eğitimi kültürel, ahlaki, ulusal ve evrensel değerlerin bireylere aktarılarak birey ve toplumun ideal bir yapıya kavuşturulmasını amaçladığından, son yıllarda giderek önem kazanan bir eğitim olgusu haline gelmiş ve ülkemizin eğitim programları ve politikalarıyla birlikte tüm ülkelerde de giderek artan bir alan olmuştur. Bu çalışmada, Almanya, İsveç, Güney Kore, Malezya ve Suudi Arabistan'ın değer eğitimi incelenmiş ve bu ülkelerdeki uygulamaların değer eğitimi ile ülkemizdeki diğer eğitim yaklaşımları karşılaştırmalı olarak incelenmiş, farklılık ile benzerlikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma literatür taramasıdır ve çalışmada dokümantasyon yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle verilerin literatürden elde edilmesi amaçlanmıştır. Literatür taraması olduğu için evren ve örneklem seçimine gidilmemiştir. Avrupa'dan; Almanya ve İsveç, Asya'dan; Güney Kore ve Malezya, Müslüman ülkelerden; Türkiye ve Suudi Arabistan ülkeleri temel alınarak random yöntemle belirlenen ülkelerin Değerler Eğitimine kesitsel bakış, inceleme ve karşılaştırma yapılmaktadır. Çalışmanın sonucunda, çalışmada bahsedilen tüm ülkelerin etik ve ahlakî değerler öğretimi çevresinde aynı yönde hareket etmekte olduğu, bu milletlerin ve devletlerin vatandaşlarından beklentilerinin iyi birey ve iyi vatandaş olmaları yönünde çabalamaları gibi ortak yönleri olmasına karşın kültürel, coğrafî, dinî, politik, kısaca ülkelerin demografik özelliklerine göre farklılık gösteren değer eğitimi yöntemlerinin de mevcut olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As value education aims to provide the ideal structure of individuals and society by conveying cultural, moral, national and universal values to individuals, it has become an increasingly important educational phenomenon in recent years and has become an increasing area in terms of educational programs and policies in our country and all countries. In this study, the value education of Germany, Sweden, South Korea, Malaysia and Saudi Arabia is examined and the value education of the applications in these countries and the other education approaches in our country are examined comparatively and the similarities and the differences are tried to be determined. This is a literature review study and the documentation is used as a method. When collecting data, it is aimed to obtain firstly from books and articles. Since it is a literature review, the choice of population and sample has not been made. A cross-sectional view, review and comparison is made to the Values Education of countries determined by random method based upon the countries from Europe; Germany and Sweden, from Asia; South Korea and Malaysia, from Muslim countries; Turkey and Saudi Arabia. As a result of the study, the fact that all the countries mentioned in the study are acting in the same direction around ethics and moral values teaching, while the expectations of the citizens of these nations and states are trying to make them to be good individuals and good citizens, cultural, geographical, religious, political, briefly, value education methods that differ according to the demographic characteristics of the countries also have been observed.