Çağdaş dönem bestecilerin eserlerinde klarnetin yeri
The place of clarinet in pieces of composers of modern era
- Tez No: 562982
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak 100 yıllık uzun bir zaman dilimini kapsayan Çağdaş Dönemin yapısı ve özellikleri incelenerek Çağdaş Dönem hakkında bilgiler sunulmuştur. Çağdaş Dönem Bestecilerin eserlerinde klarnet önemine geçmeden önce bestecilerin klarnet için yazdıkları belli başlı eserler hakkında bilgi sunulmuştur. Daha sonra Francis Poulenc ve Paul Hindemith hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak günümüzde halen klarnetçilerin altın eserleri olarak bilinen Francis Poulenc ve Paul Hindemith klarnet için yazdıkları eserler karşılaştırılıp incelenmiştir. Bu bestecilerin haricinde Çağdaş dönemde yaşamış bestecilerin yapıtlarında klarnetin önemi ve romantizm akımının klarnetin gelişimde nasıl etki yarattığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presented the structure and characteristics of the modern period, which cover a long period of 100 years. İn the Works of composers was presented information about the major Works written by composers to clarinet. Later was given information about Francis Poulenc and Paul Hindemith lives. Finally, the Works of Francis Poulenc and Paul Hindemith, which are still known as Works of clarinet, are compared and explored. İn addition to these composers, was explaned the importance of the clarinet in the Works of composers living in the Modern perion and the infkuence of the Romantic current on the develimpent of the clarinet.