Matbaa meslek liselerinde eğitim teknolojisi araçlarından yararlanma düzeyinin belirlenmesi
  1. Tez No: 56299
  2. Yazar: ERTAN ZEREYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu araştırmada; görsel temelleri olan matbaacılık eğitiminde, görsel (visual) öğretim araçları sınıfında bulunan, projeksiyonlu öğretim araçlarından yararlanma düzeyinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada kaynak gruplar arası; araçların özelliklerini tanıma, araçları etkin bir biçimde kullanabilme ve kullanmama nedenleri açısından farklılık aranmıştır. Bu amaçla anket geliştirilmiş ve bu anket araştırmanın temelini oluşturmuştur. Araştırmanın teorik dayanağı ise ilgili kaynaklardan sağlanmıştır. Kaynak gruplar; eğitim programından yararlaııma/yararlanmama, eğitim teknolojisi dersi alma/almama, meslek bilgisine sahip olma/olmama, cinsiyet, bitirilen okul, kıdem, unvan, yaş ile şehir değişkenleri bakımından karşılaştırılmıştır. İstatistik çözümlemelerde anlamlı bulunan (p.05) sonuçlar tablolarla gösterilmiş ve değerlendirilmiştir. Anlamlı farklılık gözlenmeyen gruplar ise tezde gösterilmemiştir. Araştırma“Matbaa Meslek Lisesi ve endüstri meslek liseleri matbaa bölümlerinde eğitim teknolojisi araçlarından, projeksiyonlu öğretim araçları grubunda bulunan; tepegöz, opak ve slayt projektörden yararlanma düzeyinin belirlenmesi”ile sınırlı tutulmuştur. Araştırma sonucunda, öğretmelerimizin büyük çoğunluğunun derslerde araçlardan yararlanmadığı ortaya çıkmıştır. Öğretmenler bunun nedenini, ortama bağlamış; okullarda araçların bulunmadığını, yetersiz sayıda bulunduğunu ve ortamların araçların kullanımına uygun olmadığını belirtmişlerdir. Bununla birlikte öğretmenlerin, araçların özelliklerini bilme boyutunda da kimi problemlerle karşılaştıkları görülmüştür. Araçların okullarda kullanımını yaygınlaştırmak ve öğretmerüerimizin, araçların özelliklerini daha iyi bir biçimde öğrenerek, araçlardan etkin bir biçimde yararlanmalarını sağlamak amacıyla, öneriler geliştirilerek; bu bölümde sistem içinde uygulanabilecek, küçük bir modele de yer verilmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to define the using level of the projective teaching technologies which relates to visual teaching technology class in printing education. In this research we investigated the significant differences between the variables from the stand points of;“knowledge of tools' specifications”,“effective using of the materials,, and ”causes of not using". To realize the aims, we developed a questionnaire and applied it to the teachers in Printing Training Colleges. Theoretical base of the research is satisfied by the literature which listed on bibliography. Sample groups are matched according to their attendance to any training program, to having professional teaching knowledge, the school they graduated, their seniorities, sexes, ages, status and the city they work in. The meaningful results taken from the statistical analysis are shown in tables and evaluated. Although we considered them, the groups which haven't shown significant differences are not included in our research. Our research is limited to define the using level of slide, overhead and opaque projectors which are included in projective teaching tools in Printing Training Colleges. * The results stated that the teachers working in Printing Training Colleges do not utilize the technology. According to the teachers it is because of the learning environment, can't find/not enough the materials and classes are not suitable to use technologies. For effective learning, utilizing technology should be increased at the schools. And the teachers must apply the technologies more effective. We considered that is imprortant to give some suggestions. Therefore, a narrow comprehensive-model is attached to proposals. IV