Mesleki ve teknik eğitimi geliştirme (METGE) projesi kapsamında KKTC meslek liselerinde grafik tasarımı bölümünün kurulmasına ilişkin bir öneri
  1. Tez No: 145045
  2. Yazar: BİRGÜL BEYAZGÜL GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme (METGE) Projesi kapsamında KKTC meslek liselerinde Grafik Tasarımı Bölümü'nün kurulmasına ilişkin bir öneri hazırlanmasıdır. KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğüne bağlı meslek liselerinde Grafik Tasarımı Bölümü'nün olmaması nedeniyle, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme (METGE) Projesi kapsamlı bu bölümün açılmasının, ihtiyaca cevap verebilecek düzeyde öğrencilerin yetişmesi yönünde, faydalı olabileceği düşünülmüştür. Araştırmanın evrenini, Kıbrıs'ta bulunan grafik ve reklam ajansları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Lefkoşa ve Girne bölgesinde faaliyet gösteren toplam 16 adet matbaa, grafik ve reklam ajansı oluşturmaktadır. Girne bölgesinde: Ak Emek Matbaa, Ata & Nur Reklam, BRTK (Bayrak Radyo Televizyon Kurumu), Çata, Doluay Reklam, Öztunç Reklam; Lefkoşa bölgesinde: Ateş Matbaacılık, Comment Grafik ve Yayıncılık, Creative Ajans, Cyprus Digital Centre, Erbilek Reklam, Er Reklam, Işıl Reklam, Kıbrıs Gazetesi, Pem Reklam, Yellowstone Printing. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından TC (METGE) projesi kapsamında yapılmakta olan anket formlarından faydalanıp, KKTC'ye uyarlanarak yeni anket ve görüşme formları geliştirilmiştir. Anket uygulanan örneklem grubuna dahil 16 adet kuruluştan, anket formları yardımıyla toplanan bilgiler, araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere analiz edilmiştir. Ankette yer alan her sorunun frekans ve yüzde değerleri alınıp tablolaştırılarak, grafiksel dağılımları ile yorumu yapılmıştır.Anket verileri katılımcılar, kuruluşlar, istihdam edilen personel ve sektöre ait bulgular şeklinde dört bölümde açıklanmıştır. Yapılan analizlere göre: 1. Kuruluşları temsil eden yetkililerin büyük çoğunluğunun üniversite ve lise düzeyinde öğrenim gördükleri, bunun yanısıra bazı yetkililerin de, çeşitli kaygılardan dolayı öğrenim durumları ile ilgili bilgi vermekten kaçındıkları gözlemlenmiştir. Görüşülen tüm yetkililerin mesleki deneyim ortalamalarının 14 yıl olduğu saptanmıştır. 2. Anket uygulanan kuruluşların faaliyet alanını; grafik tasarım ve reklam ajansları oluşturmaktadır. 3. Kuruluşlarda, grafik tasarımı alanında eğitim görmüş çalışan sayısının çok az olmasının yanısıra, eski usta, kalfa ve çırakların yerini alacak yenileri yetişmemekte, maddi imkanların kısıtlı olması, üniversite yerine düz lise mezunlarının tercih edilmesi ve kendi bünyelerinde yetiştirilmesi ile kapatılmaya çalışılmaktadır. 4. Sektörde kullanılan teknoloji ağırlığının, bilgisayar ve diğer yüksek teknolojiye doğru kayması ile, istihdam ihtiyacının bay-bayan eşit düzeyde geliştiği, bu da okula öğrenci alımında dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak saptanmıştır. 5. Kuruluş yetkililerinin tamamına yakını, Mesleki ve Teknik Eğitime bağlı Grafik Tasarımı Bölümü'nün kurulmasını arzuladıklarını ve uygulanacak olan eğitim sistemi programlarının sürekli teknolojik koşullara göre yenilenmesinin gerektiğini belirtmişlerdir. 6. Mesleki ve Teknik Eğitime bağlı Grafik Tasarımı Bölümü'nün kurulmadan önce, resim ve grafik öğretmenlerine hizmet içi eğitim verilmesinin, daha sonraki yıllarda da teknolojiyi yakalaması açısından çok yararlı olacağı söylenebilir. Tüm bu bulgular ışığında, KKTC Mesleki ve Teknik Eğitime bağlı Grafik Tasarımı Bölümü'nün kurulması ile, sektörün ihtiyaç duyduğu yardımcı grafıker açığının büyük oranda karşılanacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main purpose of this research is to prepare a suggestion to establish a graph design class in TRNC Professional-education Lycees in scope of the project METGE. It is gathered that to establish a class will help to satisfy the need of qualified scholars because of the lack of a graph design class settled on TRNC Ministry of National Education, Professional and Technical Education Department Office. The graphic and advertising agencies in North Cyprus form the framework of the research. The sample consists of 16 printing-houses, graphic and advertising agencies active in Nicosia and Kyrenia districts. In Kyrenia district: Ak Emek Printing-house, Ata&Nur Advertising, BRTK (Bayrak radio-television), Cata, Doluay Advertising, Oztunc Advertising. In Nicosia district: Ates Printing-house, Comment Graphic and Publishing, Creative Agency, Cyprus Digital Center, Erbilek Advertising, Er Advertising, Isil Advertising, The Cyprus News, Pem Advertising, Yellowstone Printing. The researcher made use of the survey forms prepared for the project TC- METGE in order to gather item. The forms are adapted to TRNC sector. The data gathered from the 16 firms', the sample's, survey answers are analyzed in scope of the research. The questions' frequency and percentage are calculated and interpreted for each attitude. According to the results of the statistics applied total datum are explained in four chapters ; as the attendants, the firms, the personnel employed and the findings about the sector. Within the framework of the analysis ; 1. The authorities representing the firms on major declared that they have been educated in the university or lycee. On the other hand some of the authoritiesIV avoided to inform the surveyor about their education. The average of the sample's professional experience is 14 years. 2. The firms are either graphic designing company or advertising agency. 3. It is gathered that among the employees, there are very few qualified and educated in graph design personnel. Also the experienced foremen's, contractors' and retainer's place cannot be renewed. Nevertheless, because of the lack of economic comfort, it is preferred to employ lycee graduates and train them in the firm. 4. The technology used in the sector is upgrading on computer and other high technologic devices. This causes the balance of female and male on the personnel needed. This finding should be taken into account in receiving people in the school. 5. Nearly every attendant declared their pleasure about the establishment of a graph design class settled on Professional and Technical Education Department. In addition to this, it is advised that the programs used in the class should be upgraded regularly and systematically as the technology goes by. 6. As a consequence of the survey, before establishing a graph design class settled on Professional and Technical Education Department, art and graph teachers should be retrained, so that it would help to catch up with the technology, the following years. Owing to the fact that, there is a need of graphic assistants in the sector, the establishment of a graph design class settled on Professional and Technical Education Department in TRNC will satisfy that need on major.