Dış kavite diyot lazer sisteminin morfolojideki uygulamaları: Küçük yer değiştirme ölçümleri
- Tez No: 56300
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ASIM SAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
DIŞ KAVİTE DİYOT LAZER SİSTEMİNİN METROLOJİDEKİ UYGULAMALARI: KÜÇÜK YER DE?İŞTİRME ÖLÇÜMLERİ ÖZET Bu çalışmada, aktif lazer yöntemi ve dış kaviteli diyot lazer (ECDL) kullanarak küçük yer değiştirmeler (5-900 nm) ölçülmüştür. Yerdeğiştiren yüzey olarak ECDL'nin dış aynası kullanılmış, lazerin frekansındaki değişim ise Fabry Perot enterferometresi ile incelenerek, mutlak AL =5 nm ve bağıl AL/L =3.1 0“8 seviyesindeki yer değiştirme ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma temel olarak TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) MAM (Marmara Araştırma Merkezi) UME (Ulusal Metroloji Enstitüsünde yapılmıştır. Deneyde kullanılan lazer, enterferometre, piezoelektrik ivme ölçerin çalışma prensipleri gözden geçirilmiştir. Dış kavite diyot lazer sistemi, diyot lazer, mikro objektif lens ve piezoseramik üzerine yerleştirilen kırınım ağından oluşmaktadır. Bu sistemin çalışması, ECDL sistemindeki kırınım ağımn üzerine düşen lazer ışığının 1. kırınımının yeniden diyot lazere yansıtılmasıyla sağlanmaktadır. Kırınım ağı yerine, yansıtıcı bir yüzey kullanılabilir. Böyle durumlarda yüzey mekanik titreşimlere maruz kalırsa, bu titreşimler lazerin çıkış frekansını doğrudan etkiler. Mekanik titreşimin genliği, lazerin çıkış frekansı incelenerek ölçülebilir. Bahsedilen ölçüm yöntemi aktif lazer yöntemi olarak adlandırılır. ?>.? fi ”
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a technique for measuring small displacements (5-900 nm) has been developed by using active diode laser method which employs an“External Cavity Diode Laser”(ECDL). By using the displaced surface as the external mirror of ECDL, an measuring the frequency shift of the laser by Fabry Perot interferometer an absolute displacement of AL = 5 nm was measured with an accuracy of the order of AL/L=3xlO"8. Work is mainly carried out at UME (National Metrology Institute) of MAM (Marmara Research Center) of TÜBİTAK (Turkish Scientific and Research Council). The principles of lasers, interferometer and piezoelectric accelerometer that was used in this work are reviewed. ECDL consists of a diode laser, a micro-objective and a diffraction grating placed on a piezoceramic. In this system, first diffracted laser light that impinges on diffraction grating is reflected back to the laser. This enables system to operate. A reflective surface can be used in place of diffraction grating. If such a surface undergoes mechanical vibrations, the output frequency of laser is affected. By investigating this effect the amplitude of mechanical vibrations can be measured. This method is called as an active laser method. &. '*'?