Sert pozitivizm, güncel temsilcileri, eleştirileri
Hard positivism, contemporary representatives, its criticisms
  1. Tez No: 562994
  2. Yazar: ENGİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Analitik hukuk felsefesi açısından Hart-Dworkin tartışması önemli bir dönüm noktası olmuştur. Dworkin, doğal hukukun öğelerini ağırlıklı olarak yargılama sürecindeki ahlaki ilkelerin varlığı ve bunların yorum faaliyetindeki etkisi üzerine temellendirmiş ve hukuki pozitivizmin tezlerine şüphe düşürmüştür. Hart ise Dworkin'e cevabında ahlaki ilkelerin hukuk sisteminin tanıma kuralı vasıtası ile hukuka dahil edilebileceğini ifade etmiş ve bunun hukuki pozitivizmin tezleri ile çelişmediğini ifade etmiştir. Hart'ın pozitivist kuramı bu açıdan yumuşaktır; çünkü her ne kadar ahlaki ilkeler kendiliklerinden hukuka dahil olmasalar da hukukun imkan vermesi halinde ahlakın hukuka dahil olmasında bir esneklik söz konusudur. Ancak Joseph Raz ile başlayan sert pozitivist yaklaşım ahlakın hukuk niteliğine haiz olmasının kavramsal olarak mümkün olmadığını öne sürer. Bu açıdan Raz'ın savunduğu hukuki pozitivizm, sert veya dışlayıcıdır. Çünkü toplumsal olgu temelli olmayan ahlaki ilkeleri hukukun kavramsal alanına hiçbir şekilde dahil olamayacağını iddia eder. Raz'dan sonra da Andrei Marmor, Scott J. Shapiro ve Brian Leiter bu kuramı zenginleştirmiştir. Bu çalışma, sert pozitivist kuramın unsurlarını çağdaş katkılar ile eleştirileri de dikkate alarak sunmayı ve bunlardan kavramsal, pratik ve etik çıkarımlara ulaşmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With regards to analytical jurisprudence, Hart-Dworkin debate has been an important turning point. Dworkin based the elements of natural law on the existence of moral principles in the judicial process as well as their influence on the interpretive activity and cast doubt on the legal positivism's theses. Hart, in response to Dworkin, stated that moral principles can be incorporated in law through the rule of recognition of the legal system and this fact does not contradict legal positivism's theses. Hart's positivist theory is soft in this respect; because even if the moral principles are not included in law by themselves, there is flexibility in the incorporation of morality in law if the law allows it. However, the hard positivist approach which started with Joseph Raz suggests that it is not conceptually possible for morality to have the features of law.In this respect, Raz's legal positivism is hard or exclusionary. Because it argues that moral principles that are not based on social facts can never be included in the conceptual domain of law. Following Raz; Andrei Marmor, Scott J. Shapiro and Brian Leiter also enriched this theory. This study aims to present the elements of hard positivist theory by taking into consideration the contemporary contributions as well as criticism and to reach conceptual, practical and ethical conclusions from them.