The impact of economic policy uncertainty on domestic credits
Ekonomik politika belirsizliğinin yurtiçi krediler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 562995
  2. Yazar: YAĞIZCAN YÜCEL ÇENDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, günümüzde ekonominin temel dinamosu olarak görülen ve ekonomik büyümenin tetikleyicisi konumunda bulunan bankaların, kredi verme kararlarını etkileyen faktörlerin incelenmesini ve özellikle yakın zamanda ortaya konulan ekonomik politika belirsizliği endeksi ile kredi verme kararı arasındaki ilişkinin irdelenmesini amaçlamıştır. Dünyada artış gösteren populist politikalar ve küresel ticaret tartışmalarının gün yüzüne çıktığı son dönemlerde önemini giderek arttıran bu yeni haber bazlı endeks bir çok farklı alanda kullanılmış olmakla birlikte kredi verme kararı üzerinde etkisini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamız bu alanda eksikliği doldurmak üzere ortaya konmuştur. Bankaların kredi verme kararları üzerinde etkili olan unsurları inceleyen daha önceki çalışmalar genellikle bunu gayrisafi yurt içi hasıla, enflasyon, işsizlik, faiz gibi makro ekonomik değişkenler üzerinden değerlendirmiştir. Bizim çalışmamızda ise GSYİH büyümesi, enflasyon, para arzı ve cari işlemler dengesine ek olarak ekonomik politika belirsizliği de değişken olarak ele alınmış, bu değişkenlerin bankaların kredi verme kararını üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Ekonomik politika belirsizliği endeksinin analize dahil edilmesinin sebebi, bankaların politika belirsizliğinden en çok etkilenen kurumların başında gelmeleri ve EPU'nun politika belirsizliğinin ölçülmesinde başarılı bir gösterge olarak kabul edilmesidir. Araştırma bulgularımız incelendiğinde belirsizliğin artması krediye ulaşmayı zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the factors affecting the lending decisions of the banks, which are seen as the main dynamos of the economy today and which are the triggers of economic growth, and especially to analyze the relationship between the recently announced economic policy uncertainty index and lending decision. Although this new news-based index has been used in many different areas, which has increased its importance in the recent times when populist policies and global trade discussions have been growing in the world, no studies have been conducted examining its impact on the decision to grant credit. Our study was put forward to fill the absence in this area. Previous studies examining the determinants which have an impact on the lending decisions of banks have generally evaluated this through macroeconomic variables such as interest rates, inflation, unemployment and gross domestic product. In our study, in addition to real interest rate, inflation and GDP growth, economic policy uncertainty was also considered as variable, and effects of these variables on the banks' lending decisions were examined. The reason for the inclusion of the economic policy uncertainty index in the analysis is that banks are considered to be one of the institutions most affected by policy uncertainty and also economic policy uncertainty index is accepted as a successful indicator for measuring policy uncertainty. When our research findings are examined, the increase in uncertainty makes it difficult to reach the credit.