Submitted to the institute for graduate studies in science and engineering
  1. Tez No: 56301
  2. Yazar: HAKAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
CD TEZ ÖZETİ Bu çalışmada, kaynak kısıtlı proje yön^iminde uygulanan sezgisel metodlar incelenerek, pratikte kullanılabilecek esnek bir model üzerinde cozüm yöntemleri geliştirilecek veya var olan yöntemlerle çözüm elde edilmeye çalışılacaktır.Modelin, bir inşaat şirketinin projelerine uygulanması denenecek ve gerçek dünyadaki performansı ölçülmeye çalışılacaktır. Çalışmanın en önemli amacı, kaynak kısıtlı olan ve kaynakların edinilmeside belirli şartlara bağlı olan, kaynakların kısıtlı olmasından dolayıda aktivite süreleri değişken olan şirketler için, zaman içinde de olabilecek değişikliklere göre güncelleştirilebilecek esnek bir model elde etmektir.Bu tez çalışmasının kaynaklan kısıtlı olan ve bir takım belirsizliklerden dolayı proje yönetimi modellerini kullanamayan ufak şirketlere yararlı olacağı kanaatindeyim. (İÜ)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT I consider housing projects where an initial capital covers activity expenditures in the starting phase of the project and then, customers who arrive randomly over the project span provide the necessary funds for continuation. The goal is to maximize financial returns, i.e., the project Net Present Value (NPV). Here, capital is considered as a limited nonrenewable resource which is reduced by activity expenditures and augmented by the sales of flats. Activities may be carried out in different operating modes with different durations. The total cost of an activity is fixed irrespective of its operating mode. Thus, the rate of activity expenditures differ from mode to mode. Since the previous scheduling decisions are the only controllable factors affecting the available capital at any period, it is important to adjust the speed of expenditures, namely, to select the correct activity modes. The contractor, never sure of the timing of the cash inflows, has to schedule the activities in modes which do not lead to financial bottlenecks and at the same time he has to deliver the project on time. The contractor may also borrow capital from an external source. I propose a flexible heuristic algorithm for solving the capital constrained mode selection problem where there exist general precedence relationships among activities and the magnitude of precedence lags depend on the specific activity mode selected. The algorithm is flexible in the sense that different mode selection criteria are utilized at different decision times depending on the cumulative progress of the project and on some parameters controlled by the contractor. The proposed algorithm may be used as a simulation tool to adjust parameters before the project starts or it may be used as a scheduler during the progress of the project given the current financial situation and cumulative project work done. I test the algorithm by using a typical housing project with real data and also by using hypothetical test problems. The results indicate that the schedules generated are satisfactory with regard to meeting the target project due date and maximizing NPV.