A moral panic sketch: (RE)Presenting the contours of a moral panic and partaking of media
Ahlaki panik çalışması: Bir ahlaki paniğin genel hatlarının temsili ve medyanın katılımı
  1. Tez No: 563000
  2. Yazar: SENAR EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma zaman zaman medya araçlarının çoğunun ilgisini çeken ve toplumu tetikleyip bu platformlarda kendisine hatırı sayılır yer edinen Ahlaki Panik kavramın bu ilgiyi zamanla nasıl kaybedip kendisine bu platformlarda artık yer edinemediği üzerine odaklanmıştır. Netleştirmek gerekirse, bu çalışma ahlaki paniğin bu değişkenliğini ayrıntılı bir biçimde ortaya koymuştur. İlk olarak Jock Young tarafından ele alınan bu kavramın anlaşılması için Türkiye'deki dört büyük gazete analiz edilmiştir. Bilindiği üzere, ahlaki panik zaman zaman farklı konseptler, durumlar, olaylar etrafında gelişir. Daha net olmak adına, bu çalışma sığınmacı krizinin dört ana akım gazetenin analizlerine dayandırılmıştır. Bu çalışmada sığınmacı krizinin söylem analizi yöntemiyle ele alınma biçimi çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda insan hakları gibi evrensel değerlerin sığınmacı krizi perspektifinden nasıl ihlal edilebildiğini ancak aynı zamanda yetkilileri adım atmaları konusunda nasıl cesaretlendirildiği gösterilmiştir.. Mülteci krizinin ulusal ana akım dört gazete tarafından nasıl ele alındığı ve ele alış biçimleri açısından gazetelerin duruşları çalışılmıştır. Bu gazeteler Hürriyet, Posta, Yeni Şafak ve Cumhuriyet tir. Bu gazeteler birbiriyle çelişen politik ve ideolojik duruşlarıyla bilinirler. Sığınmacı krizi ve onu takip eden sosyal süreç toplumda endişeye neden olmuştur. Bu süreçte bahsi geçen endişe paranoyaya varmıştır. Çoğunlukla günümüzde azalan bu ahlaki paniğin oluşumunda medyanın rolü/katılımı analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
The following study is dwelling on the concept of moral panic on the basis of how throughout time a case that triggers society and covers up a great deal of the media platforms may well steer back and so do not get attention from the public at all. To put simply, this study elaborates on, to some extent, interchangeability of the term moral panic.To get how this concept first cited by Jock Young takes place, I will provide a detail analysis of data primarily conducted by four mainstream newspapers in Turkey. As widely appreciated from time to time moral panic revolves around different concepts, cases, incidents, etc. And so to be more precise, this study presents an analysis of the refugee crisis through a detailed analysis of four mainstream newspapers. Discourse analysis of the framing processes of the refugee crisis will be used in this study. It is the outcome of the study that illustrates how universal values like human rights in the framework of refugee crisis can be violated but also encourages officials to take steps accordingly thanks to new media platforms. How the refugee crisis was framed in four mainstream national newspapers and how their way of covering the issue differs in terms of their stands are studied. The newspapers are Hürriyet, Posta, Cumhuriyet, and Yeni Şafak. These newspapers are known for their political and ideological stands that are contradictory to one another. The case of refugee crisis and the social process following it resulted in a haunted times that triggers public concerns. During the time, the mentioned concerns even go up to reaching a paranoia. The media's participation in creating this moral panic that disappeared to a great extent today, is to be analyzed.