Impact of Basic Macroeconomic Indicators on BIST Banking Index
Temel makroekonomik değişkenlerin BİST bankacılık endeksi üzerindeki etkisi
- Tez No: 563008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ SOYBİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada, temel makroekonomik veri olarak kabul edilebilecek olan, tüketici fiyat endeksi, sanayi üretim endeksi, Türkiye credit default swap primi, Amerikan Doları kuru ve Hazine gösterge faiz oranı değişkenlerinin Borsa İstanbul Bankacılık Endeksindeki değişimlere olan etkisi incelenmiştir. Literatürde makroekonomik verilerin, hisse senedi piyasasına olan etkisini araştıran çok sayıda çalışma olmakla beraber, endeks özelinde gerçekleştirilen çalışma sayısı ise nispeten azdır. Söz konusu tez ile Borsa İstanbul içerisinde ağırlığı oldukça yüksek olan Bankaların yer aldığı Bankacılık Endeksinin makroekonomik değişimlere olan duyarlılığı ortaya konulmuştur. Vector Autoregression modeli kullanılarak gerçekleştirilen ekonometrik çalışmada, literatürde yer alan kimi çalışmalarla da paralellik gösterecek şekilde, Amerikan Doları kuru, Hazine gösterge faiz oranı, credit default swap primi ve tüketici fiyat endeksi değişkenlerinde yaşanacak şokların enflasyondan arındırılmış reel Bankacılık Endeksi üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu, bununla beraber sanayi üretim endeksindeki değişimlerin ise endeks üzerinde anlamı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the variables of consumer price index, industrial production index, Turkey credit default swap premium, the US Dollar/TL exchange rate and Treasury 2-year real benchmark interest rates which could be considered as the basic macroeconomic variables, on the Borsa Istanbul Banking Index is examined. Although there are many studies focusing on the effects of macroeconomic variables on the stock market, the number of studies concentrated on the index is relatively limited. In this thesis, it is aimed to reveal the sensitivity of the BİST Banking Index to macroeconomic changes, which includes banks with a high share in Borsa Istanbul. In this econometric study, Vector Autoregression model is primarily used and the inferences have similarities in parallel with the many studies in the literature. It is determined that the shocks in the US Dollar/TL exchange rate, Treasury 2-year real benchmark interest rates, credit default swap premium and consumer price index variables have a negative and significant effect on the inflation-adjusted Banking Index. However, it also revealed that the changes in the industrial production index have no effect on the index.