Uzaktan yönetilebilen modem bilgi işlem yazılımı
- Tez No: 56303
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkçe Abstract: Tez kapsamında coğrafi olarak birbirinden uzak noktalarda bulunan iki bilgisayarın birbirine bağlantısı sağlanmaktır. Bu bağlantı sonucunda uzak noktadaki bilgisayar, yakın noktadaki bilgisayarı yöneten kişi tarafından kullanılabilmektedir. Bilgisayarlar arasındaki bağlantı, ilk değerleri değiştirilebilen bir yazılım tarafından yönetilen modem cihazları aracılığıyla sağlanmaktadır. Yalan bilgisayarda çalışan yazılım yönetici, uzak bilgisayarda çalışan yazılım ise yönetilen yazılım olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen yazılım iki katmandan oluşmaktadır. En alt katmanda bulunan yazılım bilgisayarın seri port, video ve keyboard kesmelerini ele geçirerek işletim sisteminin temel görev tanımlarının değişmesini sağlamaktadır. Bu yazılım 8086 assembler dilinde programlanmıştır. İlk bağlantıyı sağlayan arayüz yazılımı ise kullanımı kolaylaştırmaya yönelik bir yazılımdır. Bu katman ise C dilinde programlanmıştır. Yakın bilgisayarda basılan tuşlar uzak bilgisayara gönderilmekte, bu tuşlara karşı uzak bilgisayarda oluşan ekran cevaplan ise yalan bilgisayara ulaşmaktadır. Uzak bilgisayar ise seri portundan gelen tuş bilgilerini klavyeden basılmış gibi işleme koymakta ve oluşan ekran cevaplarım yakın bilgisayara göndermektedir. Bu yazılımın DOS işletim sisteminin özellikleri kullanılarak geliştirilmiştir. Eğer WINDOWS altoda benzer bir yazılım geliştirilmek istenirse yakalanacak olan kesmeler değildir. Bu durumda WINDOWS GDI katmamndaki fonksiyonlar yakalanmalı ve bu fonksiyonlar kullanılmalıdır. İngilizce Abstract: I have tried to connect two computers that is geographically far away each other. After this connection made the user that sits on the local computer could easily use the remote computer. The connection between computers made by two modems that is managed by a configurable software. The software runs on the local computer is called master, and the software runs on the remote computer is called slave. The software that is developed consists of two layers. The software at the lowest layer catches serial port, video and keyboard interrupts and changes the basic operating behaviour of the DOS operating system. This software is programmed using 8086 assembler. The aim of the interface software that establishes the first connection is making that connection easy for the user. This layer is programmed using C programming language. The pressed key info on the local computer is sent to remote computer, and the screen output against to that key is read from remote computer via serial port. The remote computer reads the key info sent by the local computer and makes these keys run and sends the screen output to the local computer. That software is developed using the properties of DOS operating system. If someone wants to develope similar software for future use, will probably use WINDOWS operating system. In that case he should not catch the interrupts, instead of that they should capture the functions on WINDOWS GDI.
Özet (Çeviri)