High technology and marketing interface
  1. Tez No: 56302
  2. Yazar: GÖKHAN ŞİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SERPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VM Özet Teknolojideki gelişmeler özellikleri daha karmaşık ürünler doğmasına sebep oluyor. Bu tip yüksek teknoloji ürünlerinin pazarlanması önemli bir araştırma konusu olmaya devam ediyor. Bunun yanısıra, yüksek teknoloji ürünleri kullanılarak pazarlamanın yollarında ve özelliklerinde de değişmeler olmaya başladı. Bu tez, pazarlama ve yüksek teknoloji bağlantısı hakkında iki farklı konu içermektedir: i. Yüksek teknoloji ürünlerinin pazarlanması konusunda daha önce yapılmış olan araştırmalar genel olarak dört P, pazar bölümlenmesi, hedefleme, yer tayini ve stratejik pazar planlanması gibi temel pazarlama kavramlarının yeniden düzenlenmesi etrafında yoğunlaşmıştır. Bu tezde, yüksek teknoloji çevresinde pazarlama farklı bir açıdan incelenmiştir: Yapılan teknolojik yeniliğin doğası ve bu yeniliğin yayılmasında etkili olan faktörler belirlenmelidir. Yüksek teknoloji çevresinde pazarın durumu iyi anlaşılmalıdır, örneğin bir teknoloji ve pazar içindeki belirsizlikler dikkate alınmalı, alıcılar iyi değerlendirilmeli ve riskler belirlenmelidir. Bu görüş yüksek teknoloji pazarlama müdürüne karar alma işleminde tamamlayıcı olarak önerilmiştir. ii. Son on yılda yüksek teknoloji araçları alıcılar ve satıcılar arasındaki haberleşmenin yapısını ve şeklini değiştirmektedir. İnternet ve özel olarak World Wide Web (WWW) pazarlama alanına etkileri yeni yeni anlaşılan en son gelişmelerdir. Bu tezde Internet tanıtılmış, büyümesi ve yararlan açıklanmış, WWW ek bir vurguyla analiz edilmiş, İnternetin güçlü bir pazarlama aracı olmaya potansiyeli önerilmiş, ve son olarak, bu konu üzerinde teorik temel araştırmalar yapılması beklendiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
vu Abstract Innovations in technology have been leading to complex products. Marketing of these high technology products has been a major research subject On the other hand, through utilization of high tech products, marketing is changing its means and format. The content of this thesis includes these two distinct subjects encompassing the marketing and high technology interface: i. Previous research have been essentially centered around modifications of marketing concepts such as four P's, market segmentation, targeting, positioning, and strategic market planning. In this thesis, marketing in a high tech environment is evaluated in a different perspective: The nature of the particular innovation and the components effecting the diffusion of the innovation should be identified. The market situation in the high technology environment should be well-understood, i.e. uncertainties pertaining to the particular market and technology should be considered, customers should be evaluated and risks should be determined. This complementary view is proposed for a high tech marketing manager in his decision process. ii. In the last decade, high technology tools have been changing the means and format of communication between buyers and sellers. The Internet, and particularly the World Wide Web (WWW), has been the most recent advance whose contributions to marketing have started to be recognized. In this thesis, Internet is introduced, its growth and benefits are indicated, WWW is analyzed with an additional emphasis, the potential of Internet as a powerful marketing tool is proposed, and finally, future research on the theoretical foundations of Internet on this topic is anticipated.