Perceptions and beliefs of Turkish EFL instructors on fostering learner autonomy
Türkiye'deki yabancı dil öğretim elemanlarının öğrenen özerkliğinin geliştirilmesi konusunda algı ve inanışları
  1. Tez No: 563038
  2. Yazar: EMİNE FEYZA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de İngilizce eğitimi veren öğretim elemanlarının öğrenen özerkliğinin geliştirilmesi konusundaki algı ve inanışlarını belirlemektir. Çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılının bahar döneminde yapılmış olup, hem nitel hem de nicel araştırma tasarımlarına dayanmaktadır. Öğretim elemanlarının kendi sınıf deneyimlerine dayalı olarak farklı algı ve inanışlarını ortaya çıkarmak amacıyla veri toplama aracı olarak anket ve açık uçlu sorular uygulanmıştır Araştırmaya dokuz farklı üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıflarında öğretim yapan 87 İngilizce eğitimi veren öğretim elemanı katılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm öğretim elemanlarının deneyim yılı ve cinsiyeti gibi genel bilgileri içermektedir. İkinci bölümde ise öğrenen özerkliği ile ilgili algılarını öğrenmek amacıyla 53 madde bulunmaktadır. Son olarak üçüncü bölümde ise öğretim elemanlarının öğrenen özerkliği konusundaki inanışlarını araştırmaya yönelik olarak dört tane açık uçlu soru bulunmaktadır. Elde edilen nicel veriler SPSS 20.0 kullanılarak analiz edilmiştir, nitel veriler öğretim elemanlarına sorulan açık uçlu sorular sonucunda elde edilmiştir ve içerik analizi yoluyla yorumlanmıştır. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin konuşma, yazma, okuma, dinleme becerilerini, dilbilgisi ve kelime bilgilerini geliştirmeleri ile ilgili olarak öğretim elemanlarının öğrencilerin gerçekleştirmesi için çeşitli beklentiler ile ilgili olarak olumlu görüşler yansıttığını ortaya koymaktadır. Bulgular aynı zamanda, öğretim elemanlarının öğrenmeyi değerlendirme/kendini izleme, öğrenmeyi merkezleme ve öğrenmeyi düzenleme/planlama gibi üstbilişsel stratejileri geliştirme konusunda destekleyici algılara sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Sonuçlar genel olarak İngilizce öğretim elemanlarının öğrenen özerkliğine bakış açılarının olumlu ve destekleyici olduğunu ve hazırlık sınıflarında bunu destekleyen yaklaşım ve stratejiler tercih ettiklerini göstermiştir. İngilizce öğretim elemanları ayrıca öğrenen özerkliği ile ilgili inanışlarının olumlu yönde olduğunu ve bunu teşvik etmekten yana olduklarını açık uçlu sorulara verdikleri olumlu yanıtlarla belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate Turkish EFL instructors' perceptions and beliefs on fostering learner autonomy. The study was conducted during the spring semester of 2018-2019 academic year based on both qualitative and quantitative research designs. In order to reveal perceptions and beliefs of instructors based on their own classroom experiences, a questionnaire and four open-ended questions were used to collect the data. 87 EFL instructors at nine different universities in Turkey participated in the study. The first part of the questionnaire gathered data on instructors' general profiles related to years of teaching experience and their gender. The second part consisted of 53 items to find out instructors' perceptions on learner autonomy. And the third part of the questionnaire included four open-ended questions to collect instructors' views on various aspects of fostering learner autonomy. The quantitative data of the study were analysed by employing Statistical Packages for Social Sciences (SPSS) 20.0. The qualitative data of the study were gathered from the instructors by means of four open-ended questions and content analysis was used to analyze them. The findings of the study revealed that EFL instructors seem to reflect agreement on various expectations for students to carry out with regard to developing speaking, writing, reading, listening skills, knowledge of grammar and vocabulary. The findings of the study also revealed that instructors reflect agreement on developing specific metacognitive strategies regarding evaluating/self-monitoring one's learning, centering one's learning and arranging/planning one's learning. The results of the study indicate that the EFL instructors are supportive to learner autonomy and have specific positive attitudes towards fostering it. They seem to prefer autonomy supportive approaches and strategies in order to assist their students in becoming autonomous. Instructors gave various opinions about their beliefs on learner autonomy as they reflected different answers to the open-ended questions showing that they are in favor of fostering autonomy in their EFL classes.