Exploring Turkish EFL teachers' perceptions and classroom practices regarding intercultural communicative competence
Türk İngiliz dili öğretmenlerinin kültürlerarası iletişim yeterliliğine ilişkin algılarının ve sınıf uygulamalarının araştırılması
- Tez No: 933846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yabancı bir dili dilsel, sosyolinguistik ve pragmatik koşullarda etkili bir şekilde kullanma becerisine İletişimsel Yeterlilik (İY) denir. İletişime kültürel farkındalığı dahil ederek, Kültürlerarası İletişimsel Yeterlilik (KİY) İY üzerine inşa edilir. Bu çalışma, Türk devlet okullarındaki İngilizce dil öğretmenlerinin KİY'i müfredatlarına dahil etme konusundaki bakış açılarını ve öğretim stratejilerini araştırmaktadır. Sercu (2005) tarafından oluşturulan anket, Niğde ilindeki 127 eğitimciden bilgi toplamak için kullanılmıştır. Kullanılan istatistiksel teknikler arasında betimsel analiz, t-testleri, Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testleri yer almıştır. Sonuçlar, sınıf içi etkinliklerin hala öncelikli olarak eğitmen liderliğindeki bir ortamda yürütülmesine rağmen, eğitmenlerin genel olarak KİY'in faydalarına olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu göstermektedir. Erasmus+ ve eTwinning ile ilgili deneyimlerin KİY uygulamaları üzerinde önemli bir etkisi olduğu, ancak inançlar üzerinde bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Öğretmenlerin görüşleri ve uygulamaları da diğer kültürel geçmişlere sahip insanlarla etkileşim kurma isteklerinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Çalışmanın sonucu, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır ve müfredat tasarımcıları ve dil öğretmenleri için pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ability to utilize a foreign language effectively in linguistic, sociolinguistic, and pragmatic circumstances is known as Communicative Competence (CC). By incorporating cultural awareness into communication, Intercultural Communicative Competence (ICC) builds upon CC. This study investigates the viewpoints and instructional strategies of English language instructors in Turkish public schools with relation to incorporating ICC into their curricula. The survey created by Sercu (2005) was used to gather information from 127 educators in the province of Niğde. Descriptive analysis, t-tests, Kruskal-Wallis H, and Mann-Whitney U tests were among the statistical techniques used. The results show that instructors generally have a positive view of the benefits of ICC, although classroom activities are still primarily conducted in an instructor-led environment. Experiences with Erasmus+ and eTwinning were found to have a considerable impact on ICC practices, but not beliefs. Teachers' views and practices were also greatly influenced by their desire to interact with people from other cultural backgrounds. The study's conclusion highlights the need for more research in this field and offers pedagogical implications for curriculum designers and language teachers.