Anayasa Hukukunda seçme hakkı
Voting right in Constitutional Law
- Tez No: 563045
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Devletlerin iç hukuklarında, seçme hakkının da içerisinde bulunduğu belirli temel hak ve hürriyetler, anayasa ve ilgili kanunlar tarafından düzenlenme altına alınmış, sınırları tanımlanmış ve bireylere de etkili bir şekilde kullanım imkânı tanınmıştır. Seçme hakkının varlığı, demokratik bir seçim müessesinin bulunmasına bağlıdır. Demokratik bir seçimle iktidara gelmeyen yönetim, diktatör rejimin başlıca kaynağıdır. Seçme hakkı Türkiye'de sadece Türk vatandaşlarına tanınmıştır. Ancak seçme hakkı ile ilgili çağdaş düzenlemelerde yerleşik yabancılara yerel seçimlerde seçme hakkı tanınmasına yönelik bir eğilim söz konusudur. Seçme hakkı, Anayasalarda, bir temel hak ve özgürlük olarak düzenlenmiş ve kabul edilmiş haklardandır. Ancak seçme hakkı da toplumun bu haklar ile ilgili beklentisinin en adil yollardan sağlanması için diğer haklar gibi sınırlandırılabilmektedir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerin olmazsa olmazı seçme hakkını kullanılmasının, kişilere külfet ve zahmet olacak şekilde yansıtılmaması ve seçme hakkının kullanılmasını teşvik eden yöntemler bulunması gerekir. Bu nedenle, ülkenin her toprağında, seçimlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmalı, seçmenler üzerlerinde etki ve baskı olmadan seçim sandıklarına gitmeleri ve tercihlerini özgür bir şekilde sandığa yansıtabilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the domestic law of the states, certain fundamental rights and freedoms, including the right to vote, have been regulated by the constitution and related laws, their borders have been defined and individuals have been given the opportunity to use them effectively. The existence of a right to vote depends on the existence of a democratic election institution. The government, which has not come to power with a democratic election, is the main source of the dictator regime. The right to choose is only granted to Turkish citizens in Turkey. However, there is a tendency towards the right to vote in the local elections for foreigners who are resident in the contemporary arrangements concerning the right to vote. The right to vote is one of the rights that are regulated and accepted as a fundamental right and freedom in the Constitution. However, the right to choose can be limited as other rights to ensure the society's expectation about these rights in the most fair way. The use of the right of choice for the countries which are governed by democracy should not be reflected in the way they are burdened and inconvenient, and there should be methods that encourage the use of the right to elect. Therefore, in every country of the country, elections should be ensured safely, voters should go to the ballot boxes without any influence and pressure and they should be able to freely reflect their preferences to the ballot box.