Uluslararası insan hakları sözleşmeleri ışığında seçme ve seçilme hakkı
The right to vote and to be elected in the light of international human rights conventions
- Tez No: 804350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN DÜNDAR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, seçme ve seçilme hakkı kavramlarının ne olduğunu açıklayarak bu hakların eski çağlardan günümüze kadar yer verildiği ve geliştirilerek uluslararası insan hakları hukuku alanında ve Türk hukukunda nasıl ve ne şekilde yerini bulduğunu çeşitli uluslararası ve ulusal kararlarla örneklenerek ele almaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır ve ilk bölümde genel olarak seçim kavramına dair yaklaşımlara da yer verilerek seçme ve seçilme kavramları açıklanmıştır. Sonra bu hakların tarihsel süreç içerisinde İlkçağlardan başlayarak zamansal olarak yeri ile birlikte ulusal belgelerdeki Avrupa ve Amerika kıtasındaki ve Türkiye'deki gelişmeler ve düzenlemelere yer verilerek açıklanmıştır. En son seçme/oy hakkının demokratik ilkelerine yer verilmiştir. İkinci bölümde seçme ve seçilme hakkının Uluslararası İnsan Hakları belgelerinde nasıl düzenlendiğine yer verilmiş, devamında ulusal bağlamda Avrupa ve Amerika kıtasındaki düzenlemeler ile Türkiye'deki anayasalar ve ilgili kanunlar ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde hakkın düzenlenişi ele alınarak açıklanmış ve sonrasında hak ihlallerine dair çeşitli AİHM ve BM İnsan Hakları Komitesi kararları ile birlikte Türk Anayasa Mahkemesi kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the concepts of suffrage and the right to be elected, and how these rights have been recognized and developed in international human rights law and Turkish law, through various national and international decisions. The thesis is divided into three parts. In the first part, the concepts of suffrage and the right to be elected are explained, along with different approaches to the concept of elections. The historical evolution of these rights is then discussed, starting from First Age, and moving on to the development of these rights in national documents in Europe, America and Turkey. Finally, the democratic principles underlying suffrage and the right to be elected are presented. The second part of the thesis focuses on the regulation of suffrage and the right to be elected in international human rights documents, followed by an examination of the relevant laws and regulations in Europe, America and Turkey. In the third part, the implementation of these rights is explored, followed by an analysis of various decisions by the European Court of Human Rights, the UN Human Rights Committee, and the Turkish Constitutional Court on violations of these rights. Overall, this thesis provides a comprehensive understanding of the evolution and implementation of suffrage and the right to be elected, highlighting their significance in the protection of human rights.