Cem‛iyyetü'ş-şi‛r, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Numara:105 (1b-44a) (İnceleme-karşılaştırmalı metin)
Cem'iyyetü'ş-şi'r, Istanbul University Rare Books Library Number: 105 (88b-200a) (Examination-comparative text)
  1. Tez No: 563053
  2. Yazar: NURTEN DURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY 105 numarada kayıtlı olan Cem‛iyyetü'ş-Şi‛r adlı şiir mecmuasının 1b-44a varakları arasının incelenmesi ve transkripsiyonu yapılmış karşılaştırmalı metin çalışmasından oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle mecmuanın 1b-44a varaklarının tanıtımı yapılmış, ardından da metnin transkripsiyonu yapılarak dîvânlar ya da ilgili akademik çalışmalarla karşılaştırmalı metni oluşturulmuştur. Mevcut farklar ise dipnot alanında gösterilmiştir. Ayrıca, kimliklerini tespit edebildiğimiz şairlerin kısa biyografilerine yer verilmiştir. 1209/1794-95 tarihinde derlenen mecmua, 208 varaktan oluşmaktadır. Eserde (ilgili bölümde) on beşinci ile on sekizinci yüzyıl arasında yaşamış bu şairlerin 12 farklı nazım şekli ve 1 tane 11'li hece ölçüsü ile kaleme aldığı 162 şiir ve 22 cümleden oluşan nesir bölümü yer almaktadır. Bu şairler ve kullandıkları nazım şekilleri ile şiirlerin bahir ve kalıpları, tablolar halinde verilmiştir. Mecmuada, tespit edebildiğimiz 53 şaire ait farklı nazım şekilleriyle ve hece ölçüsüyle yazılmış 99( 3 tane mükerrer) adet şiir ve bir nesir bölümü kayıtlıdır. Mahlas bulunmayan beyit ve müfredlerde başlıkta isim yazmadığından, araştırmamız sonucunda şairini tespit edemediğimiz toplam şiir sayısı 63'dur. Çalışmada yer alan muhteva tablosu, başta şiir mecmuaları olmak üzere cönkler de dahil tüm mecmuaların ayrıntılı tasnif ve dökümlerinin yapılmasını hedefleyen Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is compose of the comparative text study made the transcription and the examination of between 1b-44a pages of the poetry journal called Cem 'iyyetü-Şi'r registered in the Istanbul University Rare Books Library numbered TY 105. In this study, primarily, is made of the 1b-44a pages of the journal, and then by making transcription of the text, comperative text is created with diwans or related academic studies. Existing differences are shown in the footnote area. In addition, short biographies of poets whose identities we can identify are included. The journal, which is compiled in 1209/1794-95 is composed of 208 foils. There are 53 poets located in the journal which lived between fifteenth and eighteenth century. There are 162 poems and 22 sentences written by these poets in 12 different poetry forms an 1 syllabic form of 11. These poets, verse forms that they used and the patterns of the poems are given in tables. In the journal, there are 99 (3 of them repeated) poems and one prose section which written with different poem and syllabic forms by 53 poets we can identify. Because there are no pseudoynms or author names used in some double and singular verses, despite the search, we couldn't identify the poets of 63 poems. The table of contents included in the study is prepared in accordance with the Systematic Classification Project of Journals (MESTAP) which are aiming to make detailed classification and the inventort of all journals, including cönks, especially poetry journals.