Gebelikte cinsel yaşam kalitesi ile libido skor düzeylerini etkileyen faktörler
Factors affecting sexual life satisfaction and libido score levels in pregnancy
- Tez No: 563055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gebelik, kadın yaşamında pek çok değişikliğin yaşandığı ve eşlerin çift olma sürecinden ebeveyn olmaya geçtiği bir dönemdir. Gebelik çiftlerin ilişkisini en çok etkileyen yaşam olaylarından biridir ve bu süreçte özellikle cinsellik etkilenmektedir. Bu çalışma gebeliğin cinsel yaşam kalitesi üzerindeki etkileri değerlendirmek ve gebelikte cinsel yaşamı etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan bu araştırma 10 Eylül- 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Karabük'te özel bir hastanede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini anılan hastaneye başvuran tüm gebeler örneklemini ise; konuşma ve anlama problemi olmayan, tanı almış bir psikiyatrik hastalığı olmayan, gebelikte cinsel ilişki yasağı gerektirecek bir komplikasyon bulunmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 339 gebe oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın formu ve Libido Skorlama Sistemi kullanılarak anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin dağılımları aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzdelik kullanılarak verilmiştir. Sayısal verilerin kıyaslanmasında tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örnekler t testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise kikare testi kullanılmış olup, değişkenler arasındaki ilişki pearson korelasyonu kullanılarak incelenmiştir. Araştırma kapsamında gebelerin, cinsel ilişki sıklığında değişim yaşanma oranı %88,8 olup, %55,5'i ilk trimesterde cinsellik sırasında rahatsızlık hissettiğini, %18,6'sı gebelikte cinsel sorun yaşadığını bildirmektedir. Gebelerin cinsel yaşamdan kaçınma nedenleri sırasıyla cinsel isteksizlik (%67,8), fiziksel rahatsızlık (%56,9), ağrı ve kanama yaşama korkusu (%54,0) bulantı kusmaya bağlı sorunlar ( %46,3), duygusal değişimler (%40,7), ağrı (%13,0), eşin olumsuz tepkilerinin olması (%11,5), günah olduğunu düşünme (%8,8) olduğu belirlenmiştir. Ayrıca gebelerin %68,7 eşlerinin cinsellikle ilgili sorun yaşadığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period in which women experience many changes and the spouses move from being a couple to a parent. Pregnancy is one of the most important life events that affects the relationship of couples and especially sexuality is affected in this process. The aim of this study was to evaluate the effects of pregnancy on sexual quality of life and to determine the factors affecting sexual life during pregnancy. This descriptive and cross-sectional study was conducted in a private hospital in Karabük between 10 September and 31 December 2018. The population of the study is the sample of all pregnant women admitted to the hospital. There are 339 pregnant women who do not have a psychiatric disorder, who do not have a speech and comprehension problem, who do not have a complication that requires a prohibition of sexual intercourse during pregnancy and who accept to participate in the study. The data were collected by a questionnaire prepared by the researcher in accordance with the literature and by using the Questionnaire on Sexual Life Quality Scale-Women form and Libido Scoring System. The distributions of the obtained data are given by using arithmetic mean, standard deviation and percentage. One-way analysis of variance and independent samples t-test were used to compare numerical data, and chi-square test was used to compare categorical data. The relationship between variables was examined using pearson correlation. Within the scope of the research, the rate of change in the frequency of sexual intercourse was 88.8%, 55.5% reported discomfort during the first trimester, and 18.6% reported having sexual problems during pregnancy. Pregnant women had sexual reluctance (67.8%), physical discomfort (56.9%), pain and bleeding fear (54.0%), nausea and vomiting problems (46.3%), emotional changes (40.7%), pain (13.0%), the negative reactions of the spouse (11.5%), thinking that there is a sin (8.8%) was determined. In addition, 68.7% of pregnant women think that their husbands have sexual problems.