Perinatoloji kliniğinde yatan gebelerin gebelik semptomlarının yaşam kalitesine etkisi
The effect of the complaints associated with pregnancy on the quality of life of the pregnant patients hospitalised in the perinatology clinic
- Tez No: 609687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı perinatoloji servisinde yatmakta olan gebelerde görülen gebelik yakınmalarını ve bu yakınmaların gebenin yaşam kalitesini nasıl etkilediğini tespit etmektir. Çalışma 1 Şubat – 5 Mayıs 2019 tarihler arasında Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Ek hizmet binasında 330 gebe ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Gebelikteki Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği (GYYKEÖ)”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler araştırmacı tarafından SPSS 20 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the complaints associated with pregnancy and how these affect the quality of life of the pregnant patients hospitalised in the perinatology clinic. The study was carried out as descriptive with 330 pregnant women in Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital Gynecology and Pediatric Hospital Supplementary Service Building between 1 February - 5 May 2019.Data were collected using the“Introductory Information Form”and“RBWH Pregnancy symptoms Inventory ”developed by the researcher. The data were evaluated by SPSS 20 statistical package program. All of the patients reported fatigue, the percentage of other complaints were 99,4% reflux, 99,1% hip or pelvic pain, 98,2% back pain, 97,3% urinary frequency, 95,2% anxiety, 94,2% poor sleep, 92,4% increased vaginal discharge, 90,3% changes in libido, 87,9% stretch marks, 87,6% sciatica/pain at the back of legs, 87,3% forgetfulness, 87,0% shortness of breath, 87,0% leg cramps, 86,7% altered body image, 86.4% swollen/hands or feet, 84,5% dry mouth, 83,9% taste/smell changes, 80,9% restless legs, 80,3% headache, 76,7% constipation, 75,5% itchy skin, 72,1% feeling depressed, 67,9% nausea, 66,7% varicose veins, 66,1% vaginal candidiasis, 61,5% carpel tunnel (numbhands), 57,0% palpitations and 55,8% dizziness. In this study, a statistically significant relationship was found between socio-demographic and obstetric characteristics and SCPEQL of the patients. Aside from that, it was found that all complaints, except for snoring and food cravings, affected the daily life of pregnant women. As a conclusion, it was found that complaints associated with pregnancy of the patients with high risk pregnancy are much more common, and negatively affect their quality of life. KEY WORDS: Pregnant, pregnant complaints, life quality, nursing