Transition from personnel management to human resources management in Ministry of Foreign Affairs
Dışişleri Bakanlığı'nda personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçiş
  1. Tez No: 563069
  2. Yazar: MURAT DEVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezde, Dışişleri Bakanlığında personel yönetiminin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Kuruluşundan günümüze kadar, Dışişleri Bakanlığı personel biriminde ve Bakanlığın genel kurumsal yapısı içerisinde meydana gelen yapısal ve işlevsel değişimler ve gelişmeler İnsan Kaynakları Yönetimi ilkeleri ve uygulamaları bağlamında belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. İlk bölümlerde, personel yönetimi, insan kaynakları yönetimi, yeni kamu işletmeciliği gibi konular detaylıca anlatılmıştır. Ardından, Bakanlıkta meydana gelen değişimler ve gelişmeler bu bilgiler ışığında değerlendirilmiştir. Kuruluşundan itibaren yaşanan bu değişim ve gelişmeleri anlayabilmek için tarihsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama tekniklerinden ise belgesel kaynak tarama yönteminden istifade edilmiştir. İnsan kaynakları yönetimi politikalarının ve ilkelerinin ne şekilde ve ne ölçüde uygulandığı, kitaplar, makaleler, salnameler, teşkilat kanunları vb. çeşitli materyaller vasıtasıyla kurum içinde yaşanan yapısal ve fonsiyonel değişimlere bakarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Özellikle, 2010 yılında yürülüğe giren yeni teşkilat kanunu ile birlikte yaşanan önemli gelişmeler konusal başlıklar altında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen veriler, ilk bölümlerde verilen bilgiler ışığında değerlendirilmiş ve neticesinde her ne kadar insan kaynakları yönetimine geçiş yolunda önemli adımlar atılsa da, geçişin henüz yeterli derecede gerçekleşmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the historical development of personnel management in Ministry of Foreign Affairs was examined. The structural and functional changes and developments in the personnel management unit of Ministry of Foreign Affairs and in the general organizational structure of the Ministry beginning from its foundation was determined and evaluated within the context of Human Resources Management principles and practices. In the first chapters, the fundamental subjects such as personnel management, human resources management, new public management were explained in detail. Then, the changes and developments in the Ministry were evaluated in the light of this knowledge. Historical research method was used to evaluate these changes and developments and documentary screening method was applied as data collection technique. It was tried to determine how and to what extent human resources management policies and principles are applied examining the structural and functional changes in the institution by referencing to various materials such as books, articles, yearbooks, organic laws etc. Especially, the major developments that took place in 2010 with the new Organizational Law were examined in detail under five headings sorted by subjects. The data obtained was evaluated in the light of the information given in the first chapters. As a result, although significant steps have been taken towards the transition to human resources management, it was found to be insufficient and incompleted yet.