Küreselleşme sürecinde doğrudan yabancı sermaye yatırımları: Gelişmekte olan ülkeler için ampirik bir uygulama
Foreign direct investment in the globalization process: An empirical practice for developing countries
- Tez No: 563072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YAPAR SAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
1980'lerin liberal ekonomik eğilimi ile sermaye hareketliliğinde önemli ve geniş bir büyüme sağlanmıştır. Bu dönemde, DYSY'ler ilk olarak gelişmekte olan ülkelere bu ülkelerin hammaddelerinden ve ucuz işçiliklerden yararlanmak için gelmiştir. Daha sonrasında bu ülkelerin pazarlarındaki paylarını arttırma girişimlerinde bulunmuşlardır. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte DYSY'lerin ev sahibi ülkelerin ekonomik büyümelerine etkisi sürekli tartışılmıştır. Literatürde DYSY'lerin ekonomik büyümeye etkisi altında farklı görüşler olsa da ekonometrik çalışmaların çoğunda pozitif yönlü sonuçlar elde edilmiştir. Bu tezde panel veri analiz yöntemini kullanarak toplam 105 ülkenin 1970 ile 2017 yılları arasında DYSY ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. 1970-2017 yılları için yapılan analiz sonuçlarına göre; DYSY'ler GOÜ'lerin ekonomik büyümeleri üzerinde pozitif etki yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the liberal economic trend of the 1980s, a significant and wide growth in capital mobility has been achieved. In this period, FDIs first came to the developing countries to take advantage of raw materials and cheap labor. Later, they attempted to increase their share in the markets of these countries. Together with these developments, the impact of FDIs on the economic growth of the host countries has been constantly discussed. Although there are different opinions in the literature under the effect of the economic growth of the LMS, positive results have been obtained in most of the econometric studies. In this thesis, the relationship between GDP and economic growth between 1970 and 2017 was investigated by using panel data analyze techniques. According to the results of the analysis for the years 1970-2017, FDIs have a positive impact on the economic growth of GOUs.