Abdülhak Şinasi Hisar'ın bazı eserlerinin söz varlığı üzerine
About the vocabulary of Abdulhak Sinasi Hisar's books
- Tez No: 563073
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 932
Özet
Söz varlığı, bir dilin en büyük zenginliğidir. Bir toplumun kültürünün, değerlerinin, yaşayışının, kavramlar dünyasının oluşmasında ve aktarılmasında söz varlığı çalışmalarının önemli katkısı vardır. Sanatçılardan hareketle yapılan söz varlığı çalışmaları ilgili sanatçının kelime dünyası, üslûbu ve bakış açısının ortaya koyulmasını sağlar. Bu çalışmamızda öncelikle Türk edebiyatında yer edinmiş yazarlardan biri olan Abdülhak Şinasi Hisar'ın hayatı, üslûbu ve edebî kişiliği hakkında bilgiler verilmiştir. Sonrasında yazarın yedi eserinden hareketle kullandığı kelime gruplarının bir kısmının tespiti yapılarak kelimelerin kullanış sıklıkları üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Abdülhak Şinasi Hisar'ın bu yedi eserinde üslûbunu yansıtan cümlelerinden yola çıkılarak kültürünün ve hayata bakış açısının eserlerinde yansıması anlatılarak söz varlığının genel görüntüsüne ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary is the greatest wealth of a language. It significantly contributes to the culture, values and lifestlyle of a society; and it helps create and transfer its world of concepts. The vocabulary studies based on writers can give a glimpse of their lexicon, wording and mindset. This study firstly includes information about one of Turkish literature's well-known writers, Abdülhak Şinasi Hisar's life, writing style and literary personality. It moves on to scan his seven literary works in order to determine the most frequently used word groups, and analyze them further. The article aims to capture a general idea of Abdülhak Şinasi Hisar's culture and outlook on life and how it is reflected in these seven works by analyzing the sentences that represent his style.