A Modified hierarchical production planning ssystem for mak-to-order integrated with MRP
- Tez No: 56308
- Danışmanlar: PROF.DR. LİNET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Sipariş üzerine üretim yapan firmalarda, müşteriye teslim tarihi verme olgusunun zorluğu pratikte bilinmektedir. Literatürde, bu konu ile ilgili olarak önsüre yönetimini sağlayacak olan girdi/çıktı kontrolü gibi yöntemlerle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada ise, sipariş üzerine üretim sistemleri, ürün sınıflandırması yapılarak hiyerarşik bir yapıda ele alınmakta ve haftalık üretim planlan, kapasite sınırlarının da dikkate alındığı bir doğrusal programlama modeli yardımı ile elde edilmektedir. Geliştirilen modelin ürün ailesi bazında olması, kullanılan değişken ve kısıt sayılarını minimuma indirgemektedir. Teslim tarihleri ise modelin çözümü sonucunda doğal olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, planlamacı, verilebilecek maksimum teslim sürelerini saptama esnekliğine de sahiptir. Modelin çözümü, fazla mesai ve ardısmarlama maliyetlerinin toplamı açısından eniyilenmiş bir Ana Üretim Çizelgesi oluşturmaktadır. Ürün ailelerinin geçişleri arasındaki hazırlık süreleri Ana Üretim Çizelgesine dahil edildiğinde bazı kapasite aşımlarına yol açmaktadır. Bunun engellenmesi amacı ile, normal kapasite sınırlarının revize edildiği iteratif bir algoritma önerilmiştir. Bu algoritmanın amacı, haftalararası yükü dağıtarak hazırlık sürelerine yer açmaktır. Önerilen model ile iteratif algoritma, bir mobilya fabrikasında üretimin planlanması amacı ile uygulanmış ve elde edilen sonuçlar gerçekleşen planlama ile karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda, toplam maliyetin önemli ölçüde azaldığı ve haftalararası yükün dengelendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Due date setting is a difficult task for make-to-order companies and requires efficient capacity and lead time management. In the literature, production planning for make-to-order companies is tackled by using shop floor scheduling algorithms coupled with simulation. However, capacity management cannot be realized through shop floor scheduling which actually represents the last phase of planning. As many researchers point out, capacity should be managed at the aggregate level where loads can be smoothed over time resulting in reduced shop congestion, late deliveries and overtime. A linear aggregate master scheduling model is proposed for dealing with problems of capacity management. Orders are conveniently grouped into product families so that the proposed model becomes tractable in terms of practical problem sizes. Capacity constraints are included in the model which covers a number of future periods. The objective is to minimize total backorder and overtime costs. An order is assumed to be backordered if it is delivered some weeks later than that of its arrival. Actually, the time during which an order is backordered represents the production lead time for that order. Furthermore, the production lead times of all orders are limited by a certain period determined as a company policy. The output of the model conveys weekly order release and delivery times which serve as order due dates. Hence, lead time management and due date setting are both achieved by the aggregate model. The aggregate model does not take set-up times into consideration in order to preserve its linearity. However, including the set-up times in the production plan generated by the model often leads to capacity violation. To remedy this situation, an iterative algorithm which tends to smooth out capacity loads over the time periods is proposed. The iterative algorithm compensates the exclusion of set-up times from the model. The proposed model and iterative algorithm are applied for planning production in a manufacturing company which makes/assembles custom kitchen cupboards. Results are compared with the actual production plan and a considerable decrease is observed in total costs.