Eski tip (Konvansiyonel) takım tezgahlarının bilgisayar ile kontrolü ve üretime etkisi
  1. Tez No: 56309
  2. Yazar: MEHMET VAHİT DURGUNSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmamda,otomatik kontrol teorisinin bir takım tezgahına uygulanmasını hedefledim.Bundaki amacım hızla gelişen teknolojide bilgisayar- makina arabirimim inceleyerek bunun sağladığı kolaylık ve üretim artışının Türkiye için önemim vurgulamaktır. Çeşitli sebeplerle bulunduğum değişik amaçlı fabrikalarda,üretimin verimsiz ve güçsüz olduğunu tespit ettim.Bunun başlıca sebelerinden biri tezgah verimsizsizliği idi. Gerçekten ülkemizde ekonomik ömrünü tamamlamış bir çok takım tezgahı ile hala üretim yapılmaya çalışılıyor.Bu tezgahların CNC tezgahlarla değişimi yerine modernizasyonu hem parasal ve hemde üretim gücü açısından büyük fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study,I marked applying automatic control theory on a tooling machine.My target was, researching of computer-machine interface and accenting it's advantages for Türkiye.In many causes,I have been found some factories of Türkiye.1 established manufacturing was poor and expensive. Greatest cause of this situaion was old tooling machines.This machines was reached it's economical life.If this machines arm to numerical control unit (or computerized control unit),it's efficiency upgrade to very sufficentlt's economical need. n