Motorlu taşıtlarda fren sistemlerinin incelenmesi
- Tez No: 56307
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Fren sistemi, aracı yavaşlatmak, durdurmak veya yerinde tesbit etmek için kullanılan bir enerji dönüşüm aygıtıdır. Frenleme operasyonu başladığında fren, sürtünmeyi, hareketin kinetik enerjisini faydasız ısı enerjisine çevirmek için kullanır. İlk olarak frenleme için gereken enerji sağlamak üzere bir enerji kaynağı olmalıdır. Taşıtlarda frenler, mekanik, hidrolik, pnömatik veya elektrikli araçlarla çalıştırılabilir. İkinci olarak, fren uygulamak ve salmak için bir kumanda aracı olmalıdır. Sürücü taralından çalıştırılan ayak pedalı servis freni için kumandadır. Park freni ayrı bir kumandaya sahiptir. O, salınıncaya kadar kilitli kalan ya bir kol veya bir ayak pedalı olabilir. Bir fren sisteminin sahip olması gereken üçüncü parça, kumanda aracından fren mekanizmasına istenen kuvvet ve hareketi iletmenin bir yoludur. Servis freni, boru veya hortum içinden geçen sıkıştırılmış sıvı vasıtasıyla, hidrolik olarak çalıştırılır. Bu, frendeki sürtünme elemanlarına kuvvet uygular. Kuvvet ve hareket, kumandadan frene çubuklar ve kablolar vasıtasıyla iletilir. Fren sisteminin dördüncü bölümü ise fren mekanizmasının kendisidir. Taşıtlarda fren genellikle herbir tekerlekde bulunur.Fren tekerleğin hareketini geciktirerek aracın hareketine karşı koymak üzere etkili olan sürtünme elemanlarım içerir. Taşıtlar üzerinde iki tip birbirinden bağımsız fren sistemi kullanılır. Bunlar servis freni ve park frenidir. 1. Servis freni. Servis frenleri, aracın yavaşlatılmasına, durdurulmasına veya normal seyir esnasmda sürücünün istediği gibi tutulmasına etki eder. Bunlar sürücü tarafından fren pedalma basması ve salması şeklinde ayakla çalıştırılır. 2. Park freni. Park freninin esas amacı, araç kullanılmadığında; onu sabit pozisyonunda tutmak ve bunu muhafaza etmektir. Park freni, sürücünün ayrı bir park freni ayak pedalı ve kolunu set etmesiyle (kurmasıyla) mekanik olarak çalıştırılır. Fren basıncını ayarlayan solenoid valilerin kullanıldığı ABS' 1er, acil bir fren esnasmda kilitlenmeyi önler. Böylece araçların kaygan bir zeminde manevrası ve kumanda edilebilirliği ve ayrıca durma mesafesinin azaltılması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A brake is an energy-conversion device that is used to slow, stop, or hold the car. In operation, the brake uses friction to change the kinetic energy of motion into useless heat energy. First, there must be a source of energy to provide the energy required for braking. On vehicles, brakes may be operated by mechanical, hydraulic, pneumatic, or electrical devices. Second, there must be a control device to apply and release the brake. The foot pedal, operated by the driver, is the control for the service brake. The parking brake has a seperate control. It may be either a hand lever or a foot pedal which latches until it is later released. The third part that a brake system must have is some way to transmit the desired force and motion from the control device to the brake mechanism. The service brake is operated hydraulically by forcing fluid through a tube or hose. This applies force to the friction elements at the brake. The parking brake is mechanically operated. Force and motion are transmitted from the control to the brake through rods and cables. The fourth part of the brake system is the brake mechanism itself. On the car, a brake usually is found at each whell. The brake contains the friction elements which are acted upon to oppose the motion of the vehicle by retarding the movement of the wheel. Two completely independent braking systems are used on the car. They are the service brake and the parking brake. 1. Service brake. The service brakes act to slow, stop, or hold the vehicle during normal driving as required by the driver. They are foot-operated by the driver depressing and releasing the brake pedal. 2. Parking brake. The primary purpose of the parking brake is to hold and maintain the vehicle in a stationary position while it is unattended. The parking brake is mechanically operated by the driver when a seperate parking-brake foot pedal or hand lever is set. ABS ' s used solenoid valves that modulates the brake pressure prevent the lock up whells during an emmercency braking. Thus, manoevurre on a slippery and steerabilitiy of vehicles and also reducing of stopping distance can be possible. II!