Üsküdar İskelesi(Kısa film)
Uskudar Pier
- Tez No: 563080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu filmde demans hastası Necla teyzenin bir günü canlandırılmıştır. Kocasını iki sene önce kaybeden Necla, hala onun yaşadığını zannederek hayatını sürdürür. Ölen kocasının son sözleri“Necla beni Üsküdar iskelede bekle”olmuştur. Necla hastalığının da vermiş olduğu yanılgıyla, her fırsatta iskeleye gitmek isteyeceği bir döngünün içine girmiştir. Duyarlı ve yardımsever bir genç olan Kadir, kız arkadaşıyla buluşmak üzere otobüs durağına giderken Necla teyzeyle karşılaşarak kendini bu döngünün içinde bulur. Yaşlı kadına yardım ederek iskeleye kadar eşlik eden Kadir sonunda onu şaşkına çevirecek bir sürprizle karşılaşır.
Özet (Çeviri)
İn this movie, one day of Necla, who has dementia, is portrayed. She lives her life supposing her husband is still alive although he passed away two years ago. Her husband's last words were“Necla, wait me at Üsküdar Pier.”Since she is in a delusional state of mind, she gets into a kind of vicious cycle and goes to the pier constantly. One day, Kadir, who is a sensitive and helpful young man, comes across with Necla when he is on the road to meet his girlfriend at the bus stop. And he finds himself in this cycle. He accompanies Necla in order to help her, and in the end, he encounters a surprise which astonishes him very much.