Ratlarda çekal ligasyon ve punksiyon yöntemi ile oluşturulan deneysel sepsis modelinde kannabidiol'un bazı adipokin, kardiyak, bağırsak ve serebral yanıt ile lizozomal fonksiyon parametreleri üzerine etkisi
The effects of cannabidiol on certain adipokine, cardiac, intestinal and cerebral responses and lysosomal functionparameters in an experimental sepsis model induced by cecalligation and puncture in rats
  1. Tez No: 960293
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Sepsis, enfeksiyona ve/veya süper antijene karşı düzensiz konak yanıtının neden olduğu, yaşamı tehdit eden organ disfonksiyonudur. Adipokinler, sepsis sırasında inflamatuar yanıtın düzenlenmesinde, enerji metabolizmasındaki değişikliklerde ve organ hasarının gelişiminde etkili olan, adipoz dokudan salgılanan biyomoleküllerdir. Bu çalışmanın amacı, çekalligasyon ve ponksiyon yöntemi ile oluşturulan deneysel olarak sepsis oluşturulan ratlarda farklı oranda Kannabidiol (CBD) uygulamasının adipokin (apelin, irisin, visfatin), sitokin (IL-6, TNF-α), kardiyak (cTnI), bağırsak (GLP-1) ve serebral (BDNF) yanıt ile bazı lizozomal fonksiyon (LAMP1) parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 8-10 haftalık yaş aralığında ve ortalama 220–250 gr ağırlığında 88 adet yetişkin erkek Wistar albino cinsi sıçan kullanıldı. Ratlar deney öncesinde canlı ağırlık ortalamaları eşit olacak şekilde rastgele seçilerek K (n=8), Sham (n=8), CLP (n=8), CLP + CBD 2.5 (n=16), CLP + CBD 5 (n=16), CLP + CBD 7.5 (n=16) ve CLP + CBD 10 (n=16) olmak üzere, 7 grup oluşturuldu. Çalışmanın grupları ise, Kontrol grubu (n=8): Çalışma konusunu oluşturan parametrelerin normal sağlıklı ratlardaki düzeylerinin belirlenmesi amacıyla herhangi bir işleme tabi tutulmayan ratlar; Sham grubu (n=8): Cerrahi girişimin araştırılan parametreler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla, intra abdominal sepsis modelinden farklı olarak çekalligasyon perforasyon (ÇLP) uygulanmayan deneği içeren bu grupta sadece laparotomi yapılan grupta yer alan ratlar CLP grubu (n=8): İntra abdominal sepsis oluşturmak amacıyla Çekal ligasyon ve punksiyonla indüklenerek sepsis (CLP) oluşturulan grupta yer alan ratlar, CLP + CBD 2.5 grubu (n=16): İntraperitoneal olarak 2.5 mg/kg CBD uygulanan ve daha sonra CLP ile sepsis oluşturulan 8. ve 16. saatlerinde her biri 8'er rat olacak şekilde sakrifiye edilerek hemen ardından intrakardiak kan alınan grupta yer alan ratlar, CLP+ CBD 5 grubu (n=16): İntraperitoneal olarak 5 mg/kg CBD uygulanan ve daha sonra CLP ile sepsis oluşturulan 8. ve 16. saatlerinde her biri 8'er rat olacak şekilde sakrifiye edilerek hemen ardından intrakardiak kan alınan grupta yer alan ratlar, CLP+ CBD 7.5 grubu (n=16): İntraperitoneal olarak 7.5 mg/kg CBD uygulanan ve daha sonra CLP ile sepsis oluşturulan 8. ve 16. saatlerinde her biri 8'er rat olacak şekilde sakrifiye edilerek hemen ardından intrakardiak kan alınan grupta yer alan ratlar, CLP+ CBD 10 grubu (n=16): İntraperitoneal olarak 10 mg/kg CBD uygulanan ve daha sonra CLP ile sepsis oluşturulan 8. ve 16. saatlerinde her biri 8'er rat olacak şekilde sakrifiye edilerek hemen ardından intrakardiak kan alınan grupta yer alan ratlar olmak üzere toplam 88 rat ile oluşturuldu. Araştırmanın 8.saatinde CLP+ CBD 2.5, CLP+ CBD 5, CLP+ CBD 7.5 ve CLP+ CBD 10 gruplarında yer alan ratlarda kuyruk veninden (vena caudalis), araştırmanın 16.saatinde ise çalışmada yer alan tüm gruplarında yer alan ratlar sakrifiye edildikten hemen sonra intrakardiyak kan örnekleri alındı.Alınan kan numunelerinden elde edilen serum örneklerinde Apelin, İrisin, Visfatin, IL-6 (İnterlökin-6) ve TNF-α (Tümör Nekroz Faktör-alfa), Kardiyak troponin I (cTnI), glukagon benzeri peptit 1 (GLP-1), Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF) ve lizozomal ilişkili membran proteini 1 (LAMP1)düzeyleri ELISA yöntemiyle incelendi.Araştırmanın sonucunda elde edilen tüm sayısal veriler SPSS 26.0 istatistik programında General Linear Model Univariate'de Duncan testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Verilerin ortalamaları standart hatalarıyla ifade edilerek (±) Repeated measures testi kullanıldı. Tüm anlamlı farklılıklar p<0.05 seviyesinde test edilerek değerlendirildi.CLP yöntemiyle deneysel olarak sepsis oluşturulan CLP-2.5, CLP-5, CLP-7.5 ve CLP-10 gruplarında CBD kullanımında doz artışına bağlı olarak erken yanıt 8. ve geç yanıt 16. saatinde ortalama serum irisin, BDNF, LAMP1 düzeylerinde artış şekillenmiş en belirgin artış CLP-10 grubunda belirlendi. CLP yöntemiyle deneysel olarak sepsis oluşturulan CLP-2.5, CLP-5, CLP-7.5 ve CLP-10 gruplarında CBD kullanımında doz artışına bağlı ortalama serum Visfatin, Apelin ve TNF-α azalma en belirgin azalma CLP-5 grubunda aynı şekilde ortalama serum IL-6, cTnI ve GLP-1 düzeylerinde azalma görülürken en belirgin azalma CLP-10 grubunda belirlendi (p<0.05).Sonuç olarak, ratlarda10 mg/kg CBD uygulamasının herhangi bir olumsuz etki oluşturmadığı, aksine sepsise bağlı bozulan metabolik (apelin, irisin, visfatin), inflamasyon (IL-6, TNF-α), kardiyak (cTnI), bağırsak (GLP-1), lizozomal (LAMP1) ve serebral (BDNF) biyobelirteç düzeyleri ile bilişsel fonksiyonların düzenlenmesinde faydalı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a life-threatening organ dysfunction caused by a dysregulated host response to infection and/or superantigen. Adipokines are biomolecules secreted from adipose tissue that are effective in the regulation of inflammatory response, changes in energy metabolism and the development of organ damage during sepsis. The aim of this study was to investigate the effects of Cannabidiol (CBD) administration at different rates on adipokine (apelin, irisin, visfatin), cytokine (IL-6, TNF-α), cardiac (cTnI), intestinal (GLP-1) and cerebral (BDNF) responses and some lysosomal function (LAMP1) parameters in experimentally induced sepsis rats created by cecal ligation and puncture method. For this purpose, 88 adult male Wistar albino rats, aged between 8-10 weeks and weighing an average of 220-250 g, were used. Before the experiment, rats were randomly selected with equal average body weights and 7 groups were created as K (n=8), Sham (n=8), CLP (n=8), CLP + CBD 2.5 (n=16), CLP + CBD 5 (n=16), CLP + CBD 7.5 (n=16) and CLP + CBD 10 (n=16). The study groups are as follows: Control group (n=8): Rats that were not subjected to any treatment in order to determine the levels of the parameters constituting the subject of the study in normal healthy rats; Sham group (n=8): In order to determine the effects of surgical intervention on the investigated parameters, this group included subjects who did not undergo cecal ligation perforation (CLP), unlike the intra-abdominal sepsis model. Only rats in the laparotomy group were included. CLP group (n=8): Rats in the group in which sepsis (CLP) was induced by cecal ligation and puncture in order to create intra-abdominal sepsis. CLP + CBD 2.5 group (n=16): Rats in the group in which 2.5 mg/kg CBD was administered intraperitoneally and then sepsis was induced with CLP. At the 8th and 16th hours, 8 rats each were sacrificed and intracardiac blood was taken immediately afterwards. CLP + CBD 5 group (n=16): Rats in the group in which 5 mg/kg CBD was administered intraperitoneally and then sepsis was induced with CLP. At the 8th and 16th hours, 8 rats each were sacrificed and intracardiac blood was taken immediately afterwards. Rats were formed with a total of 88 rats as follows: CLP+CBD 7.5 group (n=16): Rats in which 7.5 mg/kg CBD was administered intraperitoneally and then sepsis was induced with CLP, 8 rats each were sacrificed at the 8th and 16th hours and intracardiac blood was taken immediately afterwards; CLP+CBD 10 group (n=16): Rats in which 10 mg/kg CBD was administered intraperitoneally and then sepsis was induced with CLP, 8 rats each were sacrificed at the 8th and 16th hours and intracardiac blood was taken immediately afterwards. Intracardiac blood samples were taken from the tail vein (vena caudalis) of rats in the CLP+ CBD 2.5, CLP+ CBD 5, CLP+ CBD 7.5 and CLP+ CBD 10 groups at the 8th hour of the study, and immediately after the rats in all groups in the study were sacrificed at the 16th hour of the study. Apelin, Irisin, Visfatin, IL-6 (Interleukin-6) and TNF-α (Tumor Necrosis Factor-alpha), Cardiac troponin I (cTnI), glucagon-like peptide 1 (GLP-1), Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) and lysosomal-associated membrane protein 1 (LAMP1) levels in the serum samples obtained from the blood samples were examined by ELISA method. All numerical data obtained as a result of the study were statistically analyzed by Duncan test in General Linear Model Univariate in the SPSS 26.0 statistical program. The means of the data were expressed with their standard errors and (±) Repeated measures test was used. All significant differences were evaluated by testing at p<0.05 level. In the CLP-2.5, CLP-5, CLP-7.5 and CLP-10 groups where sepsis was experimentally induced with the CLP method, an increase was observed in the mean serum irisin, BDNF, and LAMP1 levels at the 8th hour of the early response and the 16th hour of the late response due to the dose increase in CBD use, and the most significant increase was determined in the CLP-10 group. In the CLP-2.5, CLP-5, CLP-7.5 and CLP-10 groups in which sepsis was experimentally induced with the CLP method, the mean serum Visfatin, Apelin and TNF-α decreases due to the dose increase in CBD use. The most significant decrease was observed in the CLP-5 group, while the mean serum IL-6, cTnI and GLP-1 levels decreased the most significant decrease was determined in the CLP-10 group (p<0.05). As a result, it was concluded that 10 mg/kg CBD administration in rats did not cause any adverse effects, on the contrary, it may be beneficial in regulating sepsis-induced metabolic (apelin, irisin, visfatin), inflammation (IL-6, TNF-α), cardiac (cTnI), intestinal (GLP-1), lysosomal (LAMP1) and cerebral (BDNF) biomarker levels and cognitive functions.