Eğitim amacıyla Türkiye'ye gelen öğrencilerin turistik davranışı: Ankara örneği
The tourist behaviors of the students who came to Turkey for the purpose of education: Ankara case
  1. Tez No: 563120
  2. Yazar: HALİME EŞİYOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Eğitim alanında gerçekleşen uluslararası öğrenci hareketliliği günümüzde önemli boyutlara ulaşmıştır. Eğitim turizmi kapsamında incelenen ve küresel alanda 2016 yılında beş milyon kişiye ulaşan yükseköğretimdeki uluslararası öğrenci hareketliliğinin, OECD verilerine göre 2025 yılına kadar sekiz milyon kişiye ulaşacağı öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası öğrenci hareketliliğinden doğan pazarı ve Türkiye'nin bu pazardaki konumunu, turizm sektörünün çok önemli bir parçası olan ve Ankara'daki yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olan eğitim turistlerinin, eğitim amacıyla varış yerini seçme nedenlerini ve turistik davranışlarını, turizmin dört temel bileşeni olan konaklama, seyahat, gastronomi ve rekreasyon başlıklarında incelemektir. Bu amaç doğrultusunda turizmin dört temel bileşenini cinsiyet, milliyet, eğitim programı seviyesi ve gelir miktarı değişkenleri ile ilişkileri çerçevesinde ortaya koymaktır. Literatür bulguları sonucunda oluşturulan anket sorularının katılımcılara ulaştırılmasında internet tabanlı ve yüz yüze anket formu kullanılmıştır. Elde edilen bulguların tanımlayıcı ve hipotez testi analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, araştırmaya katılan Ankara'daki üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrencilerin %37,2'si Türk Cumhuriyetleri ve Yakın Doğu, %27,3'ü Orta Doğu, %11,2'si Avrupa ve %24,2'si Diğer (Dünya'nın geri kalanı) milliyetlerine kayıtlı kişilerden oluşmaktadır. Aynı zamanda katılımcıların turistik davranışları incelendiğinde cinsiyet, milliyet, eğitim programı seviyesi ve gelir miktarı değişkenleri açısından en çok milliyet değişkeni ile ilişkileri bulunmuştur. Eğitim turistlerinin turistik davranışları ve seçimlerinin, konaklama türü olarak hotel/motel ile oda/kahvaltı pansiyon tipi, ulaşım aracı tercihlerinde otobüs ve uçak, yeme-içme tercihlerinde yerel restoran, tatillerini etkileyen temel motivasyonların ise deniz ve kültür/tarih/gastronomi olarak şekillendiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçların, eğitim turistlerinin ekonomik gelirlerinin yanı sıra Türkiye'nin turizm altyapısına, tesislerine ve ülke ekonomisine de bağlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The international student mobility in the field of education has reached significant levels today. According to the OECD data, it is estimated that international student mobility in higher education, which is examined in the scope of educational tourism and has globally reached to five million people in 2016, will reach eight million people by 2025. The purpose of this study is to examine the market originating from the international student mobility and the position of Turkey in this market and the reasons for why the educational tourists, who are an important part of the tourism industry and enrolled in higher education institutions in Ankara, choose this destination for education and their touristic behaviors under the headings of four main components of tourism, namely accommodation, travel, gastronomy and recreation. In line with this purpose, it is aimed to examine the four main components of tourism within the frame of their relations with the variables of gender, nationality, educational program level and amount of income. The online-based and face-to-face questionnaire form was used to present the questionnaire questions developed as a result of the literature findings. Descriptive and hypothesis test analyses were performed on the findings. According to the analysis results, 37.2% of participant international students who study at universities in Ankara are registered in Turkic Republic and Near Eastern nationalities, 27.3% in Middle Eastern nationalities, 11.2% in European nationalities, and 24.2% in other nationalities (rest of the world). Also, when the touristic behavior of the participants were examined, it was found that it has the relations mostly with the nationality variable among the variables of gender, nationality, educational program level and amount of income. It was concluded that touristic behaviors and choices of educational tourists are mainly in favor of hotel/motel and bed and breakfast hotel in accommodation, bus and airlines in means of transport, local restaurants in foods and drinks, and sea and culture/history/gastronomy as their main motivations that influence their holidays. Moreover, it was found the findings are linked to tourism infrastructure, facilities and national economy of Turkey besides economic income of the educational tourists.