A Reliable and fault tolerant approach for group efiting
- Tez No: 56312
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özet Son yıllarda, grup yazılımları, ortak çalışma, işbirliği gibi terimler çokça telaffuz edilmeye başladı. Bu alanlarda pek çok araştırma çalışması yapıldı ve grup özelliklerini destekleyen yazılımlar pazara girmeye başladı. Böylece, bu araçların kalitesi ve fonksiyonelliği de oldukça gelişti. Bu tez, bir grup yazma aracı olan GET için modelleme, tasarım ve uygulamadan oluşmaktadır. Eğer grup özellikleri kullanılmazsa, GET tam fonksiyonel bir kelime- işlemcidir; kullanıldığı takdirde, bu geniş kelime-işleme özelliklerini grup yazımının kullanımına sunar. Bu tip grup araçlarının değerlendirme kriterleri de sunulup, GET bu kriterler ışığı altında incelenmiştir. GET'in hataya-tolerans gösterme ve sezgisel bir kullanıcı arabirimi gibi bazı önemli özellikleri vardır. Bu kullanıcı arabirimi, duruma göre değişkenlik gösterebilen pop-up menüleri desteklemektedir. GET, bir oturuma katılanların ekranlarındaki metnin senkronizasyonu için dosya paylaşımlı bir yaklaşım kullanır. Dosyada o anda değişiklik yapan kişi paylaşılan dosyayı günceller, o anki izleyiciler de bu dosyayı okuyarak ekranlarındaki metni güncel hale getirirler. GET ayrıca yazma hakkının geçişi için hem master/slave hem de peer mekanizmaları destekler. Bilgisayar destekli ortak yazma sistemlerinde bileşenler iki ana unsur altında toplanabilir: Mekanizma ve kullanıcı arabirimi. Bu tezde, GET'de bu unsurların gerçekleştirilmesi için varılan tasarım kararlarını ve bunların nasıl gerçekleştirileceğine dair formal spesifikasyon tarif edilmektedir. n
Özet (Çeviri)
Abstract In recent years, terms like groupware, cooperative work and collaborative work have been pronounced frequently. There have been many research studies in these areas and tools that support groupware capabilities have entered the market. Therefore, the quality and functionality of these tools have been enhanced significantly. This thesis explains the modeling, design and implementation of a group editing tool, GET. If used without group capabilities, GET is a fully functional word processor; when the group abilities are used, it provides those rich word processing features to group editing. Evaluation criteria of such groupware tools are also stated and GET is evaluated according to these criteria. GET has some very important features such as fault-tolerance and an intuitive user interface with situation sensitive right-click pop-up menus. It also supports different levels of hierarchical groups. GET uses a file sharing approach for synchronization of the text on the screens of the participants in a session. The current editor of the file updates the shared file, and the current viewers read from that file to update the shared text on their screens. GET also supports both master/slave and peer mechanisms for floor passing. Computer supported collaborative writing tools have two main components: the mechanism, and the interactive user interface. This thesis describes the design decisions for those components in GET, and a formal specification of how they should be implemented.