Son dönem Filistin sinemasında anlatının post-kolonyal ve madun çalışmaları grubu bağlamında incelenmesi
Late Palestinian cinema's narration in the context of post-colonial and subaltern studies group's perspective
- Tez No: 563133
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, Oslo Barış Anlaşması'nın imzalanmasından sonra Filistin Sineması'nı araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezde son zamanların Filistinli film yapımcıları, özellikle 1960 ile 1980 yılları arasında Beyrut ve Ürdün'de yapılan devrimci filmlere göre, sinemasal ve toplumsal analizi yapılarak karşılaştırılmaktadır. Bu analiz Filistin'in 'İsrail' sömürgeciliğinin sinema üzerindeki etkilerini postkolonyal okul teorileri, özellikle de Madun Çalışmaları Grubu açısından ele almaktadır. Analiz, sinemasal anlatımı ve bunun Filistinlileri yansıtma yetisini inceleyerek temsil, kimlik, tarih yazma ve toplumsal cinsiyet sorularına odaklanmaktadır. Bu tezde Urs al-Jalil/ Wedding in Galilee/ Celile'de Düğün (1980), Al Matlobun Al 18 /The Wanted 18/ Aranan 18 (2014) and Wajib /Düğün Davetiyesi (2017) filmleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to study Palestinian Cinema after Oslo Peace Agreement. It's a sociological cinematic analysis of the work of recent Palestinian filmmakers, in comparison with previous works, especially the films of revolution which was made in Beirut and Jordan between 1960s and 1980s. The analysis measures the effect of Israeli colonisation of Palestine on Palestinian Cinema, based on the literature of postcolonial school theorists, with special emphasis on the ideas of Subaltern school critics. This thesis focuses on the representation, identity, historiography and gender questions in the Palestinian context by studying the narrative of this cinema and its ability to represent the Palestinians. This thesis mainly focuses on three Palestinian Films: Urs al-Jalil/ Wedding in Galilee, Al Matlobun Al 18 /The Wanted 18 (2014) and Wajib (2017).