İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin iş stresine ve çalışan memnuniyetine etkisi
The effect of occupational health and safety measures on work stress and employee satisfaction
- Tez No: 563132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOGAN ENGİN ALNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğine önem verilmesi, çalışanın kendisini güvende hissetmesi, maddi yönden iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinin yanında ruhsal yönden de olumlu sonuçlar verecektir. Ruhsal yönden iyilik hali iş kazalarının önlenmesinde çalışanın motivasyonunun yükselmesini ve daha dikkatli çalışmasını sağlayacaktır. Güvenliğin sağlanması hususunda çalışan etkisine yeterince önem verilmemesi önlemlerin etkinliğinin azalmasına neden olmaktadır. Yapılan çalışmaların ve alınan önlemlerin etkili bir sonuca ulaşması için çalışma ortamında güvenlik kültürünün yerleştirilmesi ve çalışanların güvenlik iklimi algılarının yükseltilmesi önemlidir. Güvenlik iklimi algısı yüksek olan çalışanların kaygı düzeyleri azalacak ve buna bağlı olarak hata yapma olasılıkları azalacaktır. Yapılan çalışmada iş sağlığı ve güvenliği önlemleri üst düzeyde olan ve ilk gruba göre daha düşük düzeyde olan iki farklı gruba güvenlik iklimi algıları ve anksiyete düzeylerini ölçmeye yönelik anketler uygulanmıştır. Anketlerin uygulanacağı gruplar seçilirken yapılan işin ve maddi getirisinin benzer olmasına dikkat edilmiştir, böylece araştırılan konuları etkileyebilecek farklı değişkenlerin minimize edilmesi hedeflenmiştir. Başlangıçta çalışan seçiminin iyi yapılması ve uygun işe yerleştirme ile başlayan süreç, üst yönetimle olan ilişkiler ve alınan önlemlerde çalışanların katkısı ile daha da pekişecektir. Güvenlik iklimi algıları yüksek olan çalışanların kaygı düzeylerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu, bu durumun da işyerinde alınan önlemlerin çalışan üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Emphasis on occupational health and safety in the workplace, the feeling that the employee is safe, will work materially to prevent work accidents and occupational diseases as well as give positive results in terms of mental health. Spiritual well-being will help to increase employee motivation and work more cautiously in preventing occupational accidents. Failure to give sufficient attention to employee impact on the provision of security reduces the effectiveness of measures. It is important to place the safety culture in the work environment and to raise the perceptions of the security climate of the employees in order to achieve an effective result of the studies and measures taken. The level of anxiety of the workers with a high perception of security climate will decrease and the likelihood of mistakes will decrease. In this study, security climate perceptions and questionnaires to measure anxiety levels were applied to two different groups whose occupational health and safety measures were at the highest level and at a lower level compared to the first group. While selecting the groups to which the surveys will be applied, attention has been paid to the similarity of the work done and the financial return, thus minimizing the different variables that may affect the researched issues. Initially, the choice of employee selection and the process starting with proper job placement will be further strengthened by the contribution of the employees in the relations with the senior management and the measures taken. It is observed that the anxiety levels of the workers with high perceptions of security climate are significantly lower and this situation shows the effects of the measures taken in the workplace on the employee.