Göçmenlerin çalışma koşulları: Bolu Merkez Sanayi örneği
Working conditions of immigrants: The case of Bolu Central Industry
  1. Tez No: 628580
  2. Yazar: İREM AYCEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Göç olgusu en genel ifadeyle bireylerin veya insan topluluklarının çeşitli sebeplerle bulundukları ortamları geçici veya kalıcı olarak değiştirmesidir. İnsanlar değişen yaşam şartlarına uyum sağlayabilmek ve yaşamını idame ettirebilmek amacıyla kimi zaman isteyerek kimi zaman da zorunlu olarak göç etmektedirler. İnsanların bulundukları yerleri terk etmesinin en sık karşılaşılan sebepleri savaş gibi zorunlu şartlar ve ekonomik sorunlar olmuştur. Irak'taki baskıcı rejimler, istikrarsızlık, etnik çatışma, dış müdahale, savaş gibi sebeplerden dolayı Irak'tan farklı zamanlarda Türkiye'nin farklı il ve ilçelerine göç etmişlerdir. Bu çalışma, Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmış olup, Iraklı göçmenlerin, çalışma hayatlarının sosyal, kültürel ve ekonomik yanlarının sosyolojik bir yaklaşımla değerlendirilmesidir. Iraktan yaşanan göçlerin Bolu İlinde yarattığı kültürel ve ekonomik değişim ve bu değişimin çalışma hayatına nasıl yansıdığı tezin asıl konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'ye yönelen göçlerde, ülkenin jeopolitik konumu, güney ve doğusunda bulunan komşu ülkelerdeki kargaşa, komşu ve yakın ülkelere nazaran daha iyi ekonomik şartlar sunması, tarihsel ve kültürel bağlar, uygulanan esnek vize rejimi, kayıt dışı ekonomi ve istihdamın yaygınlığı gibi nedenler ön plana çıkmaktadır. Bu nedenler doğrultusunda, Bolu'daki Irak göçmenlerinin çalışma hayatlarının güncel sosyolojik yapısı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In most general terms, migration is the temporary or permanent alteration of the environments in which individuals or human communities are present for various reasons. In order to adapt to the changing living conditions and to sustain their lives, people migrate, sometimes willingly and sometimes compulsively. The most common reasons for people to leave their places have been mandatory conditions such as war and economic problems. Because of the oppressive regimes in Iraq, instability, ethnic conflict, foreign intervention and war, there has been migration from Iraq to different provinces and districts of Turkey at different times. This study was prepared as a master's thesis, evaluation of the social, cultural and economic aspects of Iraqi immigrants ' lives with a sociological approach and cultural and economic change in Bolu province and how this change is perceived by society, migration, the formation of cultural identity has been studied. In the migration towards Turkey, the geopolitical position of the country, the turmoil in neighbouring countries to the south and East, better economic conditions than in neighbouring and nearby countries, historical and cultural ties, flexible visa regime, informal economy and the prevalence of employment are prominent reasons. Furthermore, it is thought that the study will make important contributions to the literature due to the investigation of the current sociological structure of Iraqi immigrants in Bolu.