Gerze ilçesinin fiziki coğrafya etüdü
Review of Gerze's physical geography
  1. Tez No: 563153
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CERCİS İKİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gerze ilçesi Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde yer alır. İdari bakımdan Sinop iline bağlıdır. İlçenin doğusunda Dikmen, batısında Sinop, kuzeyinde Karadeniz ve güneyinde ise Boyabat ilçesi bulunur. Bu çalışma ile birlikte gelişmişlik seviyesi oldukça düşük olan Gerze'nin, fiziki özellikleri ortaya konularak gelecekteki çalışmalara ışık tutmak hedeflenmiştir. Bu bağlamda ilçenin bütün fiziki özelliklerinin üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Çalışma sırasında öncelikle Gerze'nin alanı belirlenmiş ve konu ile ilgili çok kısıtlı olan literatür detaylıca taranmıştır. İlgili kurum ve kuruluşlardan bilgiler edinilerek bunlar üzerinde coğrafyanın prensipleri olan ilgi, dağılış ve nedensellik ilkeleri göz önüne alınarak objektif yorumlamalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda ulaştığımız bilgi ve veriler ışığında arazide gözlemler yapılarak çalışma nihayete erdirilmiştir. Sonuç olarak coğrafi faktörler dikkate alınmadan yapılacak her türlü planlama ve yatırımın başarıya ulaşma şansı yok denecek kadar azdır. Bu sebeple yapılacak çalışmalarda o bölgenin coğrafi özelliklerini göz önünde bulundurmak, çalışmanın başarıya ulaşma şansını mutlaka artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Gerze is located on the“Western Blacksea Part”of the Blacksea Region. It is dependent on the city of Sinop in terms of administration. It has Dikmen on the east, central Sinop on the west, The Blacksea on the north and the district of Boyabat on the south. Within this study, it is aimed to enlighten future studies on Gerze, whose development level is now quite low, through suggesting its geographical features. In this context, all geographical features of the district have been taken into consideration in detail. Throughout the study, firstly the area of Gerze has been identified and limited concerning literature has been searched in detail. Objective comments have been made through getting information from concerning institutions and organisations and considering principles of geography on them which are relation, dispersion and causality. The study has been finished with observations made in the light of the information and the statistics we reached in the result of these studies. As a consequence, any kind of planning and investment has almost no chance of being successful without considering geographical factors. So, considering geographical features of that area will increase the chance of being successful in the studies.