Konya yöresindeki serbest duraklı barınağa sahip süt sığırı işletmelerinin enerji etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluating of energy efficiency of dairy cattle farms with freestall housing system in Konya
- Tez No: 563202
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZAL SEYFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enerji etkinliği, üretimin sürdürülebilirliği açısından her alanda oldukça önemlidir. Özellikle hayvansal üretimin sürdürülebilirliği açısından işletmelerin enerji etkinliğinin değerlendirilmesi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Konya yöresi süt sığırı yetiştiriciliğinde üretim miktarı ve hayvan sayısı bakımından ülkemizde ilk sırada yer almaktadır. Konya Bölgesinde süt sığırı işletmelerinin önemli bölümünde barınaklar serbest duraklı sistem olarak inşa edilmektedir. Bu çalışma, Konya yöresindeki serbest duraklı barınağa sahip süt sığırı işletmelerinin enerji etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla 2017-2018 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada, bölgeyi temsil edebilen araştırma amacına uygun amaçlı örnekleme metodu ile belirlenmiş farklı kapasitelere sahip 20 adet işletme incelenmiştir. İncelenen işletmelerin genel özellikleri, enerji girdi ve çıktı değerleri ile ilgili veriler işletme sahipleri ile yüz yüze yapılan anket çalışması ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamındaki her işletme için enerji girdileri (yem, elektrik, makine, mazot, yağ ve insan iş gücü) ve enerji çıktıları (süt) ayrı ayrı hesaplanarak enerji etkinlik parametreleri hesaplanmıştır. Çalışmada, işletmeler sağmal inek kapasitelerine göre
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is very important for sustainability of production in all areas. Especially in terms of sustainability of animal production, evaluation of energy efficiency of farms is gaining more importance. Konya region ranks first in our country in terms of production quantity and number of animals in dairy cattle breeding. Particular, in most of the dairy cattle farms in Konya region, farms are built as a freestall system. This study was carried out in 2017-2018 in order to evaluate the energy efficiency of dairy cattle farms with freestall housing in Konya region. It was investigated representative twenty dairy farms with different animal capacities by using purposeful sampling method in this region. Data on general characteristics, energy input and output values of the farms examined were calculated by calculating energy inputs (feed, electricity, machinery, diesel, oil and human labor) and energy outputs separately for each farm within the research. In this study, farms were compared under 5 different groups as