Farklı yükselti kademelerindeki bazı odunsu taksonların odun anatomilerinin ekolojik yönden incelenmesi
The ecological investigation of wood anatomy of some woody taxa in different altitudinal gradient
- Tez No: 563212
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Erzincan ili, Kemaliye ilçesinde yer alan Farklı yükselti kademelerine ait bazı odunsu taksonların odun anatomilerinin ekolojik yönden farklılıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza konu taksonlara ait odun örnekleri 830m-1765m arasındaki yüksekliklerinden alınmıştır. Alınan odun örneklerinden anatomik kesitler alınmış, gerekli preparasyon işlemleri yapılmış ve mikrofotoğraflar çekilmiştir. Çekilen fotoğraflar üzerinde yapılan traheler (teğetsel ve radyal çap, trahe hücre uzunluğu ve 1 mm2'de trahe sayısı), lifler (lif uzunluğu, lif genişliği, lümen genişliği, lif çeper kalınlığı) ve özışınlarına (1mm'de özışını sayısı, özışını yükseklik ve genişliği) ait ölçüm ve sayımlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen değerlerden taksonlara ilişkin“Mezomorfi”ve“Vulnerabilite”oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to determine the anatomical variations of some wood taxa from the different altitudes located in Erzincan, within Kemaliye district. In this regard, wood samples were taken, growing on the different altitudinal gradient, from altitude between 830 and 1765m. Standard preparation and microtomy techniques were used for the wood sections. The anatomical features, vessels (tangential and radial diameter, length, number of vessels per mm2), fiber (length, width, wall thickness), ray (height, width, number of ray per mm) were measured. And then,“Vulnerability”and“Mesomorphy”indice were calculated.