Reengineering of university management
- Tez No: 56324
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ZİYA CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Süratle değişen mücadeleci ortamlarda, işletmelerin ayakta kalabilmesi için yeni yöntemlere ihtiyaç vardır. Son yıllarda birçok firma“Yeniden Yapılanma”programları uygulayarak, iş süreçlerini yeni baştan tasarlamışlar ve çarpıcı sonuçlara ulaşmışlardır. Bu tezde yeniden yapılanma temelleri incelenmiştir. Üniversite yönetiminin yeniden yapılandırılması için bir ön çalışma gerçekleştirilmiştir. Örnek çalışma olarak Marmara Üniversitesi İdari ve Mali İşler Dairesi ele alınmış ve detaylı iş analizi yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, mevcut bazı süreçler için bilgi teknolojileri araçlarından faydalanılarak otomasyon gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yazılımların, faydaları gözlenmiştir. İkinci aşamada, iş süreçleri tanımlanarak iç ve dış müşteriler tespit edilmiştir. Müşteri memnuniyetini en önemli amaç olarak dikkate alıp bazı süreçler yeniden tasarlanmıştır. Yeni süreçlerin uygulanabilirliği tartışılmış, mevcut kanun ve yönetmeliklere ters düşmeyen süreçler, uygulanmak üzere tavsiye edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations in highly changing and challenging environment should find a way to survive. In the recent years companies successfully employed“Reengineering”programs to rethink and radically redesign their business processes and achieved dramatic achievements. Reengineering basics have been reviewed in this thesis. Then, in order to reengineer the university management a preliminary study has been carried out. The Administrative and Financial Affairs Department of Marmara University has been chosen as a case study and a detailed analysis has been made. In the first stage, process automation is performed by utilizing information technology tools. The benefits of the introduction of the developed software is then observed. In the second and real 'Reengineering' stage of the study, the processes 'are identified, and the internal and external customers are listed. Taking customer satisfaction for the first place, some of the processes are redesigned. The applicability of the new processes are discussed and those not contradicting the current laws and regulations are suggested to be put into action. I II