Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kanununun İş Hukukuna etkisi
The effect of Turkey's Human Rights and Gender Equality Authority Act on Labor Law
- Tez No: 563247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ASTARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bireylerin, temel hak ve hürriyetlerinin daha etkin şekilde korunması hedefiyle, uluslararası hukukta her ülkenin ulusal insan hakları kurumu kurmaları gerektiği kabul edilmiştir. Temel hak ve hürriyetlerin korunması, geliştirilmesi ve insan haklarına yönelik ihlallerin önlenmesi gayesini güden kurumsallaşmanın ülkemizdeki yansıması Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'dur. Kurumun günümüzdeki yapısına ulaşması uzun bir zamana yayılmıştır. İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun kurulması ile 20. yüzyıl başlarında ilk adım atılmış, son aşama ise 2016 yılında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun kurulması olmuş ve 6701 sayılı Kanun yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kurumun amaçları; kuruluş kanununda insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, eşitlik ilkesinin sağlanması ve ayrımcılığın önlenmesi ile işkence ve kötü muamele ile mücadele olarak sayılmıştır. Kanun ayrımcılık temelleri, istihdam alanında ayrımcılık, ayrımcılık yasağının istisnaları konularında önemli yenilikler getirmiştir. Çalışmanın konusunu da 6701 sayılı Kanun ile getirilen ve İş Hukukunu ilgilendiren yenilikler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In ınternatıonal law, it is envisaged that countries will establish national instutituons in order to protect their fundamental rights and freedoms more effectively. The protection of fundamental rights and freedoms, in this context, reflecting of institutionalization aiming to prevent human rights violations in our country is“Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu”. It has been a long time for the institution to reach its current structure. Human Rights Investigation Commission 's first step was taken with the establishment of the early 20th century, and the last step was the establishment in 2016 of Turkey's Human Rights and Gender Equality Authority published Law No. 6701 and entered into force. Objectives of the institution are protection and development of human rights in legal regulation, ensuring the principle of equality, prevention of discrimination, fight against torture and ill-treatment. The law introduces important innovations in the areas of discrimination, discrimination in the field of employment and exceptions to the prohibition of discrimination. The subject of the study is the innovations introduced by Law No. 6701 and concerning Labor Law.