An investigation over the personality traits and the use of communication strategies in efl context
İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenimindeki iletişim stratejilerinin kullanımı ve kişilik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 563246
  2. Yazar: DUYGU SUNMAZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İletişim stratejileri hem anadil kullanımında hem de yabancı dil kullanımında büyük önem taşımaktadır. Yabancı dil öğrenen bireyler ise kendilerini ifade etmek için sık sık iletişim stratejilerine başvurmaktadırlar. Bireylerin nasıl kendilerine özgü konuşma tarzları varsa kendilerine özgü iletişim stratejilerini kullanma sıklıkları da vardır. İletişim stratejileri ise kişilik özellikleriyle ilişkilendirilebilinir. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin kişilik özellikleriyle kullandıkları iletişim stratejileri arasında ilişki olup olmadığını, aynı zamanda hangi iletişim stratejilerinin yaygın kullanıldığını ve öğrencilerin kişiliklerini nasıl tanımladığını ortaya koymaktır. Araştırmanın katılımcıları, Kocaeli ili Başiskele ilçesindeki özel bir ortaokulda öğrenim gören 24 altıncı sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri John and Srivastava (1999) tarafından geliştirilen Beş Faktör Kişilik envanteri, nitel verileri ise İngilizce konuşma dersleri ses kayıt cihazına kaydedilerek elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, betimsel istatistikler için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmış, değişkenler arasındaki korelasyon için Kendall korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Sonuçlar; doğrudan iletişim stratejileri ile dışadönüklük ve nevrotiklik arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı; etkileşimsel iletişim stratejileri ile geçimlilik arasında ise orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication strategies are vital for both using mother tongue and a foreign language. The people who learn foreign languages frequently use communication strategies. Individuals have their own communication styles as well as the frequency of using communication strategies. Communication strategies can be related to personality traits. This study aims to find the relationship between the communication strategies and personality traits as well as how students use communication strategies and their perceptions about their personality traits. Participants composed of 24 6th grades students who were educating at a private school in Başiskele Kocaeli Province. Quantitative data were collected via“The Big Five Inventory”which was developed by John and Srivastava (1999). Qualitative data were gathered audios of English speaking lessons that were recorded during the lessons. Mean and standard deviation values were used for descriptive statistics and Kendall's correlation coefficient was calculated for the interaction between the variables. Results revealed that there were significant medium relationships between direct communication strategies and, extraversion and neuroticism. On the other hand, there was significant medium and negative relationship between interactional communication strategies and agreeableness.