Aile işletmelerinin sürdürebilirliği ve kurumsallaşma
The sustainability and institutionalization of family enterprises
  1. Tez No: 563248
  2. Yazar: KEMAL ZİYA İRGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Aile işletmeleri ulusal ve uluslararası ekonomilerde vazgeçilmez bir unsur ve politik bir güç olarak görülebilmektedir. Nitekim aile işletmelerinin ülkelerdeki diğer işletmelere oranı bu savı destekler nitelikte olduğu ifade edilebilmektedir. Fakat aile işletmelerinin büyük bir oranının kurulmaları ile birlikte yaşam sürelerinin yaklaşık olarak yirmibeş yıl olduğu ifade edilmektedir. Bu sürenin ise kurucu girişimciler olan aile liderinin yaşam süresi ile benzer olduğu belirtilmektedir. Böyle bir durum neticesinde son kırk yılda aile işletmeleri ile ilgili birçok yaklaşım ortaya çıkmakta ve gösterilen önem artmaktadır. Aile işletmelerinin sürdürülebilirliği ve kurumsallaşma konulu bu araştırmanın amaçlarından ilki, mevcut literatür çalışmalarından yararlanılarak aile işletmeleri ile ilgili farkındalık yaratmaktır. Dahası, aile işletmelerinin sürdürülebilirlik hususunda ciddi sorunlar yaşadığı ifade edilebilmektedir. Bu araştırmanın amaçlarından ikincisi ise aile işletmelerinin sürdürülebilirliğinin kurumsallaşma ile ilişkili olup olmadığı üzerinde analizler yapmaktır. Aile işletmelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ile kurumsallaşma arasında önemli bir ilişkinin olduğu söylenebilmektedir. Aile işletmetlerinin kritik büyüme aşamasına gelmeleri veya nesiller arası mülkiyet haklarının devri ile birlikte kurumsallaşma çalışmalarına başlanması önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amaçlarından üçüncüsünde ise aile işletmelerinin kurumsallaşma süreci ile ilgili genel bir yol haritası çizilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Family businesses can be seen as an indispensable element and a political force in national and international economies. As a matter of fact, the ratio of family businesses to other enterprises in countries can be expressed as supporting this argument. However, it is expressed that a large number of the family enterprises which is founded by family leaders can be approximately twenty five years their life expectancy. It is stated that this period is similar to the life expectancy of the family leader who is the founder entrepreneur. As a result of such a situation, it has started to do a lot of academic research on family businesses in the last forty years. One of the aims of this research on the sustainability and institutionalization of family businesses is to raise awareness about the family businesses through the use of existing literature. Moreover, it can be stated that family businesses have serious problems regarding sustainability. The second purpose of this study is to analyze whether the sustainability of family businesses is related to institutionalization. It can be said that there is a significant relationship between sustainability of family businesses and institutionalization. It is important to start the institutionalization works with the transfer of ownership rights of the generations and the critical growth phase of family enterprises. Finally, a general road map of the institutionalization process of family businesses is tried to be drawn.