Vizyoner liderliğin çalışan performansına etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık rolü: Sağlık sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
Mediator effect of positive psychological capital on the relation visionary leadership and employee performance: A research on the healtcare employee
- Tez No: 563291
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada vizyoner liderlik tarzının çalışan performansına etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık etkisi araştırılmıştır. Araştırma evreni olarak İstanbul'da sağlık sektörü çalışanları belirlenmiştir. Veriler araştırma evreninden elektronik ortamda hazırlanan anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma anketi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özellikleri kapsamındaki sorular, ikinci bölümde vizyoner liderlik ölçeği, üçüncü bölümde pozitif psikolojik sermaye ölçeği ve dördüncü bölümde ise çalışan performansı ölçeği bulunmaktadır. Araştırma kapsamında toplamda örneklemi istatistiksel olarak temsil gücü olan 403 anket ile elde edilmiştir. Elde edilen anketler SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. İlk olarak katılımcıların demografik özelliklerine yönelik frekans analizleri yapılmıştır. Daha sonra araştırma kapsamında kullanılan ölçeklerin güvenilirlik ve geçerliliklerinin sınanması amacıyla güvenilirlik testi ve faktör analizleri yapılmıştır. Sonrasında ise, araştırma kapsamındaki değişkenler arasındaki ilişki ve etkinin saptanması adına korelasyon ve regresyon testleri yapılmıştır. Yapılan testler neticesinde vizyoner liderlik tarzı çalışan performansını pozitif yönde etkilemektedir ve pozitif psikolojik sermaye ise bu ilişkide aracı bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of positive psychological capital on the effect of visionary leadership style on employee performance was investigated. As a sample of research, health care workers were identified in Istanbul. The data were collected through a questionnaire prepared electronically from the research sample. The research questionnaire consists of four parts. In the first part, participants' questions about demographic characteristics, visionary leadership scale in second part, positive psychological capital scale in third part and employee performance scale in fourth part are included. A total of 403 questionnaires were obtained which were statistically representative of the sample. The questionnaires were analyzed in SPSS 22.0 package program. Firstly, frequency analysis of the demographic characteristics of the participants were performed. In order to test the reliability and validity of the scales used in the study, reliability and factor analyzes were performed. Correlation and regression tests were performed to determine the relationship between the variables included in the study. As a result of the tests conducted, visionary leadership style positively affects employee performance and positive psychological capital has a mediating role in this relationship.