Preschool prodigies müzik eğitimi programı ve uygulanabilirliğine yönelik eğitimci görüşleri
Applicability of preschool prodigies music education program and views of the trainers
  1. Tez No: 563292
  2. Yazar: MİNE MUSTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ AHMETHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Preschool Prodigies müzik eğitim programının hedef ve içeriğindeki öğrenme düzeylerinin neler olduğu, kapsamındaki öğretim yaklaşımlarının hangileri olduğu, programın uygulanabilirliğine yönelik eğitmen görüşleri alınarak müzik eğitimine ne gibi katkılarda bulunabileceğini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte yer aldığı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tarama modeli kullanılarak P.s.P. müzik öğretim programı konusunda eğitmen görüşlerine ilişkin veriler elde edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise P.s.P. müzik eğitim programının amacı, kapsamı, içeriği, uygulanabilirliği ve kapsadığı öğretim yaklaşımları, programın çalışma kitapları, yönergeleri, ders planları doküman incelemesi yoluyla ayrıntılı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye de Preschool Prodigies eğitimci sertifikası almış 2000 eğitmenden oluşmaktadır. Bu eğitimi alanlar içerisinde aktif olarak uygulamayı sürdüren 100 eğitmen tespit edilmiştir. Örneklem grubunu ise 2018-2019 eğitim öğretim döneminde aktif olarak uygulamayı sürdüren eğitmenlerden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle ulaşılabilen 72 eğitmen oluşturmuştur. Araştırmada, programın hedef ve içeriklerde yer alan aşamalarının pedagojik olarak basitten karmaşığa doğru sıralandığı, programdaki yönergelerde yer alan aşamaların öğretim basamaklarına uygun olduğu ve programın temel müzik ve nota eğitimi sürecinde kullanılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine what the learning levels in the target and content of the Preschool Prodigies music education program is, which teaching approaches are included, and how they can contribute to music education by taking the opinions of the trainers towards the applicability. In this study, a mixed pattern including quantitative and qualitative research methods was used. Using the screening model in the quantitative dimension wıth of the study P.s.P. data on the opinions of the instructors the music curriculum were obtained. In the qualitative dimension of the study, P.s.P. The aim, scope, content, applicability and teaching approaches of the music education program, workbooks, instructions and lesson plans of the program are examined in detail through document review. The research population in Turkey Prodigies Preschool educator certificate consists of 2000 teachers have received. 100 trainers who are actively implementing this training have been identified. The sample group consisted of 72 instructors who can be reached by maximum diversity sampling method from the trainers who are actively practicing in the 2018-2019 academic year. In the research, it was concluded that the stages in the objectives and contents of the program are arranged from pedagogy to simple and complex, that the stages in the instructions are in line with the teaching steps and that the program can be used in basic music and note education process.