Okul yöneticilerinin benlik saygısı düzeyleri ile kişisel inisiyatif alma durumları arasındaki ilişki
The relationship between self-esteem levels of school managers and taking personal initiative
- Tez No: 563319
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada okul yöneticilerinin benlik saygısı düzeyleri ile kişisel inisiyatif alma durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Edirne ili merkezi ve ilçelerinde resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürleri oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan okul müdürlerinin benlik saygısı düzeyleri ve kişisel inisiyatif alma durumları katılımcıların cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, mesleki hizmet sürelerine, okul yöneticiliğindeki hizmet sürelerine, yaşlarına, çalıştıkları kurumların bulunduğu yerleşim biriminin türüne, çalıştıkları okul türüne göre ele alınmıştır. Araştırma 161 okul yöneticisinin katılımıyla tamamlanmıştır. Çalışmada Arıcak (1999) tarafından geliştirilen“Arıcak Benlik Saygısı Ölçeği”ile Akın (2012) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinde Kişisel İnisiyatif Ölçme Aracı Okul Müdürü Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler ile t-testi, ANOVA (tek yönlü varyans analizi), Scheffe (Post hoc testi) Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi, Pearson Korelasyonu ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda okul yöneticilerinin benlik saygısı düzeylerinin yüksek; kişisel inisiyatif alma durumlarının da yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin benlik saygısı düzeyleri ile kişisel inisiyatif alma durumları arasındaki ilişkinin tüm boyutlarda orta düzeyde ve pozitif yönlü olduğu görülmüştür. Çoklu regresyon analizi sonucuna göre benlik saygısı ölçeğinin benlik değeri, özgüven, depresif duygulanım, kendine yetme, başarma ve üretkenlik boyutlarının kişisel inisiyatif alma ölçeğinin kendiliğinden başlama boyutunun % 44'ünü, proaktiflik boyutunun % 47'sini, ısrarcılık boyutunun % 42'sini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between school principals' self-esteem levels and personal initiative. The population of the study consists of school principals working in official primary, secondary and high schools in Edirne city center and districts. The level of self-esteem and taking individual initiative of the school principals participating in the study were handled according to the gender of the participants, their educational status, their professional service period, their service period in their school administration, their age, the type of the institution they work and the type of school they work. The research was completed with the participation of 161 school administrators. In this study, ıc Arıcak Self-Esteem Scale Ar developed by Arıcak (1999) and Okul Personal Initiative Measurement Tool in School Principals Form "developed by Akın (2012) were used. Descriptive statistics such as arithmetic mean and standard deviation, t-test, ANOVA (one-way analysis of variance), Scheffe (Post hoc test), Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test, Pearson Correlation, and multiple regression analysis were used in the analysis of the data obtained. As a result of the study, self-esteem levels of school administrators were high; it was also found that taking personal initiative was high. The relationship between school administrators' self-esteem levels and taking personal initiative was found to be moderate and positive in all dimensions. Multiple regression analysis revealed that the self-esteem scale dimensions of self-worth based, self-esteem, depressive mood, self-sufficiency, achievement and productivity, 44% of the self-starting size of the personal initiative to get the scale, 47% of proactivity size is predicted 42% of the insistence size.