TRT popüler çocuk şarkıları yarışmasında birinci olan eserlerin ilköğretim müzik eğitiminde kullanabilirliğinin incelenmesi
Examination of the usability of the works, which get the first place in the TRT popular childrens song contest, in primary music education
- Tez No: 563318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCAN ÖZÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma Trt Popüler Çocuk Şarkıları Yarışmasında Birinci Olan Eserlerin Müzik Eğitiminde Kullanılabilirliğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Trt Popüler Çocuk Şarkıları Yarışmasında birinci olan şarkılar ile Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim müzik ders kitaplarında yer alan şarkılar incelenerek müzikal analiz yapılmış ve elde edilen veriler frekans ve yüzde kullanılarak grafiklendirme ve tablolandırma yapılmıştır. Araştırmada yarışmada birinci olmuş şarkılar ile ders kitaplarında yer alan şarkılar karşılaştırılıp, benzerlik ve farklılıklar incelenip yorumlanmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This investigation is done for the purpose of examining the usability in the music education the performances which are the first place in the TRT popular children's songs contest. In this investigation, the songs which are in the first place in Trt popular children's songs contest and also take part in primary education music coursebook in ministry of national education are made musical analysis by reviewing. The results are made as spread sheet and charting by using frequency and percentage. In this investigation, the songs which are in the first place in the contest and the songs in the coursebook are compared and differences and similarities are analysed and interpreted. Suggestions are made according to the results of the investigation.