Modern bir finansal araç olarak sukukun teorik ve hukuki altyapı yönüyle incelenmesi
Sukuk as a modern financial instrument: A research in terms of theoretical and legal substructure
  1. Tez No: 563322
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ekonomik sistemin en önemli yapı taşlarından biri olan finans sektöründe, sermaye piyasası araçlarının şekli toplumlara göre şekillenebilmektedir. Toplumun sosyal ve kültürel yapısına göre şekillenen bazı sermaye piyasası araçları, yeni bir yatırım alanı oluşturma amacı taşırlar. Son zamanlarda ise ülkemizde gündemde olan“kira sertifikası”diğer adıyla“sukuk”, yoğun ilgi görmektedir. Sukuk, İslam prensiplerine uygun olarak ticareti yapılan bir sermaye piyasası aracıdır. Ülkemize katılım bankalarının gelişimiyle sukukun önemi giderek artmıştır. Özellikle yüksek miktarlarda fon yaratmak amacıyla kullanılan sukuk, dünyanın birçok ülkesinde yeni değildir. Bu çalışmanın temel amacı, kira sertifikası olarak bilinen sukukun teorik ve hukuki olarak ülkemizde yeterli payı alıp almadığını ve SPK tebliğleri bağlamında geliştirilmesi gereken yönlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın son bölümünde, sukukun muhasebeleştirilmesi ile ilgili uygulama yapılarak, sukukun muhasebe bilimi açısından nasıl kayıtlandırıldığı ortaya konmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sukuk, Kira Sertifikası, Katılım Bankacılığı
Özet (Çeviri)
In the financial sector, which is one of the most important building blocks of the economic system, the shape of capital market instruments can be shaped according to societies. Some capital market instruments shaped according to the social and cultural structure of the society aim to create a new investment area.“Sukuk”, which is also on the actual issue in our country recently, has received great interest. Sukuk is a capital market instrument traded in accordance with Islamic principles. With the development of participation banks in Turkey, the importance of sukuk has gradually increased. Especially used to create large amounts of funds, sukuk is not new in many countries of the world. The main purpose of this study is to determine whether the sukuk, which is known as the lease certificate, has the necessary theoretical and legal share in our country and the aspects that should be developed in the context of the SPK communiques. In the last section of the study, the application of accounting for the accounting of the sukuk was made and how it was recorded in terms of accounting science. KEY WORDS: Sukuk, Loan Certificate, Participation Banking