Düğün yeri seçimine etki eden faktörlerin belirlenmesi: Hatay örneği
Determining the factors affecting the selection of wedding location: Sample of Hatay
  1. Tez No: 563327
  2. Yazar: BALHUN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde sürekli değişen turist ihtiyaçları ve beklentileri, uluslararası turizm pazarında rekabet etmek isteyen ülkeleri, turizm faaliyetlerini çeşitlendirerek avantaj elde etmeye yöneltmiştir. Turistik ürün çeşitlendirmesi, ziyaretçilerin daha iyi tatil deneyimi yaşamalarını, daha uzun süreler konaklamalarını ve daha fazla harcama yapılmalarını sağlamaktadır. Turistik ürün çeşitlendirmesi yapmak isteyen ülkeler için son yıllarda ilgi çeken bir turizm türü olan düğün turizmi, düğün ve düğünlerle doğrudan veya dolaylı olarak alakası olan bütün seyahatleri kapsayan turizm türüdür. Araştırmanın amacı, uygulama alanı olarak seçilen Hatay'da düğün yeri seçimini etkileyen kriterlerin belirlenmesidir. Bu amaç kapsamında hava, deniz, kara yolları ile ulaşımın sağlanabilmesi, Orta Doğu'ya açılan kapı olarak nitelendirilmesi, zengin kültürel yapısı, Arap nüfusunun yoğun olmasından dolayı Arap ülkelerinden çok fazla evlilik yapılması, iklim koşullarının uygunluğu vb. nedenlerden dolayı uygulama alanı olarak Hatay seçilmiştir. Araştırmada kullanılmak amacıyla geliştirilen ölçek pazarlama çabaları, ekonomik kriterler, sosyal kriterler, psikolojik kriterler ve kültürel kriterler boyutlarından oluşmaktadır. 385 anketten elde edilen verilerin SPSS 24.0 analiz programı aracılığıyla analizleri gerçekleştirilmiş bulgular oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda, katılımcıların cinsiyetleri, yaşları, gelir düzeyleri, evlilik durumları, eğitim düzeyleri, ikamet yerleri, görüşmeye birlikte gittikleri kişi/kişiler gibi değişkenlerin düğün yeri seçimini etkileyen kriter algıları üzerinde farklılıklar yarattığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today's ever-changing tourist needs and expectations have led to countries that want to compete in the international tourism market by diversifying their tourism activities. Touristic product diversification allows visitors to have a better holiday experience, stay longer and spend more. For the countries that want to diversify touristic products, wedding tourism which is a kind of tourism that attracts attention in recent years, is a type of tourism which includes all travels directly or indirectly related to wedding and weddings. The aim of the study is to determine the criteria affecting the selection of wedding place in Hatay, which is chosen as the application area. Within the scope of this aim, it is possible to provide transportation by air, sea and land, as a door opening to the Middle East, rich cultural structure, the Arab population is very intense because of the marriage of Arab countries, the suitability of climatic conditions, etc. Hatay was chosen as the area of application for reasons. The scale which was developed for use in research, consists of marketing efforts, economic criteria, social criteria, psychological criteria and cultural criteria. The data obtained from 385 questionnaires were analyzed by means of SPSS 24.0 analysis program and findings were obtained. As a result of the study, it was found that the variables such as gender, age, income level, marital status, education level, place of residence, the person or persons that they went to the interview together create differences on the perceptions of the criteria affecting the choice of wedding place.