Gelişen ekonomilerde enflasyon hedeflemesi rejimi performansı ve döviz kuru oynaklığı
Inflation targeting regime performance and exchange rate volatility in developing economies
- Tez No: 563336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE SEVGİ İNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Döviz kuru hedefleme ve parasal hedefleme gibi para politikası stratejilerinin enflasyonu düşürme açısından istenilen sonuçları vermemesi üzerine 1990'lı yıllarla birlikte enflasyon hedeflemesi rejimi gündeme gelmiştir. Temel olarak ara hedefler belirlemeksizin gelecek dönem enflasyonunun hedeflendiği ve hedeflerin kamuoyuna açıklandığı para politikası rejimi olan enflasyon hedeflemesi rejimi 1990'ların sonlarına doğru gelişmekte olan ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Enflasyon hedeflemesi rejiminin yüksek enflasyon oranlarına sahip gelişmekte olan ülkelerde enflasyonla mücadele açısından performansı ülkeden ülkeye farklılık göstermiştir. Bu çalışmada üç önemli gelişen ekonomi olan Türkiye, Brezilya ve Meksika örneklerinde enflasyon hedeflemesi rejiminin performansı ve döviz kuru oynaklığı incelenmiştir. Çalışma sonucunda ülke örnekleri incelenerek enflasyon hedeflemesi rejiminin gelişmekte olan ülkelerde hangi şartlarda başarılı hangi şartlarda başarısız olacağını belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the monetary policy strategies such as exchange rate targeting and monetary targeting did not give the desired results in terms of decreasing inflation, the inflation targeting regime came into the agenda with the 1990s. In the late 1990s, the inflation-targeting regime, which is the monetary policy regime in which future inflation is targeted and announced to the public without essentially setting intermediate targets, began to be widely used in developing countries. The performance of the inflation targeting regime in the fight against inflation in developing countries with high inflation rates differs from country to country. In this study, three major emerging economies, Turkey, performance and exchange rate volatility of the inflation targeting regime in the examples of Brazil and Mexico were examined. At the end of the study, it is aimed to determine the conditions under which inflation targeting regime will be successful and fail in developing countries by examining country examples.